Londýn definitivně ukončil svazek s EU. Bez fanfár, píše tisk

Za odchod bez fanfár, ale i některými dlouho očekávaný vstup do nové éry označují britská média definitivní konec svazku Británie s Evropskou unií. S příchodem Nového roku skončilo přechodné období, v němž se země nacházela od vystoupení z EU 31. ledna loňského roku.

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"Poté, co Británie formálně završila svoji rozluku s Evropskou unií, začala pro ni nové éra," hlásí titulek zprávy na webu veřejnoprávní stanice BBC.

"Země poprvé po více než čtyřech desítkách let získala svobodu vytvářet nezávislou obchodní politiku," píše deník The Independent.

"Británie se KONEČNĚ osvobodila od unijních pravidel," tvrdí The Daily Mail s tím, že obavy z chaosu, který s obnovením celních formalit může nastat na hranicích, se zatím nenaplnily. Tomu ovšem nahrává skutečnost, že v Evropě je na Nový rok svátek.

"Brexit: Spojené království v krizi konečně završuje éru Evropské unie", píše The Guardian, který uvádí, že premiér Boris Johnson brexit ve svém novoročním projevu zmínil jen krátce a mluvil hlavně o pandemii covidu-19. Podle ministerského předsedy konec vazeb na EU znamená "úžasný okamžik" pro Británii. "Máme svobodu ve vlastních rukách a je na nás, abychom toho co nejlépe využili," řekl Johnson.

Agentura AFP poznamenala, že od lídrů unijních institucí k odchodu Británie z jednotného trhu v hodinách, kdy tento okamžik nastal, nezaznělo slovo na rozloučenou. Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu odvysílaném na silvestra večer označil brexit za "dítě evropských potíží a lží". Zároveň ujistil, že Británie "zůstává naším sousedem, přítelem a spojencem".

Dnes začala provizorně platit dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel po měsících sporů uzavřely na Štědrý den. Podařilo se jim tak zbavit strašáka v podobě zavedení cel a kvót ve vzájemném obchodu. V nejbližší době má o dohodě ještě hlasovat Evropský parlament.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama