Londýnská policie čelí sílící kritice za zásah na vzpomínkové akci

Londýnská policie čelí sílící kritice kvůli sobotnímu střetu s truchlícími a demonstranty, kteří se shromáždili k uctění památky 33leté ženy, z jejíž vraždy je obviněn policista. Čtyři účastníci akce byli zatčeni za porušení koronavirových restrikcí.

Zásah na vzpomínkové akci
doporučujeme

S postupem policie vyjádřila nesouhlas řada politiků, šéfka londýnské policie Cressida Dicková však dnes prohlásila, že kvůli incidentu nehodlá rezignovat, a postavila se za zasahující policisty, informovala agentura Reuters.

Sarah Everardová zmizela 3. března, když se vracela z londýnské čtvrti Clapham domů do čtvrti Brixton. Tuto středu detektivové objevili v lese nedaleko města Ashford v hrabství Kent tělo, policie pak v pátek s využitím zubařských záznamů potvrdila, že pozůstatky patří Everardové.

Případ šokoval Británii a vyvolal debatu o tom, zda se ženy mohou při večerních procházkách cítit bezpečně. Mnoho žen přitom otevřeně promluvilo o osobních zkušenostech s tím, že policie a společnost se problému dostatečně nevěnují.

V sobotu začali lidé přinášet květiny a zapalovat svíčky v parku Clapham Common na jihozápadě Londýna. Památku Everardové uctila mimo jiné manželka prince Williama Kate či premiér Boris Johnson s partnerkou.

Večer se v parku shromáždilo zhruba 1000 lidí, převážně žen. Cílem akce bylo uctít památku mladé ženy a odsoudit nebezpečí, které ženy pociťují, když se v noci po městě pohybují samy. Postupně se zvyšovalo napětí a někteří lidé v davu křičeli na policisty "hanba". Policie předem varovala, aby se lidé vzhledem k restrikcím spojeným s šířením koronaviru neshromažďovali.

Policie následně podle svědků několik žen z parku odvedla v poutech. Později oznámila, že zatkla čtyři účastníky protestu kvůli nedodržování protikoronavirových opatření a narušování veřejného pořádku. "Rozhodně jsme se nechtěli dostat do situace, kdy jsme museli sáhnout k donucovacím prostředkům," uvedla Helen Ballová z londýnské policie. Doplnila, že strážníci museli zakročit v zájmu bezpečnosti.

Londýnský starosta Sadiq Khan řekl, že reakce policistů "nebyla místy vhodná ani přiměřená", a dodal, že naléhavě požaduje vysvětlení. Vůdce opozičních labouristů Keir Starmer události označil za "hluboce znepokojivé", zatímco ministryně vnitra Priti Patelová řekla, že bude také od policie žádat vysvětlení incidentu.

"Stále máme pandemii, nepovolená shromáždění jsou nepovolená shromáždění, policisté musí zasáhnout, pokud se lidé vystavují velkému riziku," reagovala dnes na kritiku šéfka londýnské policie Dicková. Dodala rovněž, že se kvůli incidentu nechystá rezignovat.

Situace se dnes v Londýně neuklidnila, před policejním ředitelstvím se sešlo několik stovek osob. Pokojná demonstrace se následně přesunula před budovu parlamentu. Na místo sobotní rozehnané piety dnes také proudili celý den lidé a pokládali tam květiny.

Z únosu a vraždy Everardové byl obviněn osmačtyřicetiletý policista Wayne Couzens, jehož prací je podle Reuters střežit diplomatické budovy. Je nyní v vazbě, v sobotu byl poprvé před soudem, který se bude jeho kauzou znovu zabývat v úterý.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

12.04.2021 18:15 Aktualizováno Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou,…

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama