Lukašenko řekl, že vyslal vojáky na hranici s Ukrajinou. Dle svědků ji překročili

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes ohlásil posílení jižní hranice země s Ukrajinou dalšími vojenskými jednotkami. Označil to za preventivní krok, napsala běloruská státní agentura BelTA.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruská armáda podle Lukašenka zdvojnásobí svou vojenskou přítomnost na hranicích dobře vycvičenými mobilními jednotkami, které mají být schopné "zmařit jakoukoliv provokaci" či vojenské akce proti jeho zemi. Oznámil to krátce poté, co se v ukrajinských médiích objevily zprávy o pohybu běloruských jednotek na ukrajinském území.

"Naši generálové podnikli preventivní kroky a místo pěti praporních taktických uskupení tam rozvinujeme deset. Zítra (ve středu) a pozítří po jednom, po dvou uskupeních (...) Jsou to velmi dobře vycvičená a mobilní uskupení, připravená zmařit jakoukoliv provokaci a jakékoliv vojenské akce proti Bělorusku," prohlásil Lukašenko. Odvolal se na informace, podle kterých by se do Běloruska prý mohly pokusit proniknout z Ukrajiny skupiny diverzantů.

Náčelník běloruského generálního štábu Vektar Gulevič dnes ujistil, že na ukrajinském území není žádný běloruský voják. "Nemáme žádné agresivní plány. Pro nás je prvořadá ochrana hranic, ochrana naší územní celistvosti," zdůraznil generál podle agentury BelTA a na dotazy novinářů dodal, že může se stoprocentní jistotou prohlásit, že běloruští vojáci plní úkoly jen na běloruském území a že žádný z nich není na Ukrajině.

V ukrajinských médiích se dnes objevily zprávy, že běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny. Bělorusko se až dosud do ruského útoku proti Ukrajině nezapojilo svými ozbrojenými silami, ale poskytlo k ruské invazi své území a letecké základny. Tento krok Lukašenko na dnešní poradě s bezpečnostní radou a vedením vlády odůvodňoval hrozbou, že by ukrajinské rakety, připravené u hranic proti uskupení ruských vojsk, mohly zasáhnout běloruská města Gomel a Mozyr.

Ukrajinská média píší o vstupu běloruských vojáků na ukrajinské území

Běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny, napsala dnes ukrajinská agentura Unian s odvoláním na velitelství místní domobrany a obyvatele ukrajinských vsí, kterými prý projížděla kolona běloruských vojenských vozidel. Na ukrajinské straně již dříve zaznívaly obavy, že by běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko mohl zavléci svou zemi do ruského útoku na Ukrajinu. Sám Lukašenko dnes v Minsku na jednání špiček režimu ujišťoval, že neplánuje Bělorusko zapojit do ruské operace.

"Bělorusko vstoupilo do války," ohlásil podle Unianu mluvčí regionálního velení domobrany Vitalij Kyrylov s tím, že do Černihivské oblasti "vstoupila běloruská vojska".

Tato zpráva se následně objevila také v dalších ukrajinských médiích.

O přesunu vojenské techniky označené bílým kruhem informovali též obyvatelé vsí Slabyn a Pakul, jakož i osady pojmenované po spisovateli Mychajlu Kocjubinském. Přesun kolony 33 běloruských vozidel, včetně 11 raketometů, provázel výpadek mobilního spojení, píše Unian.

Lukašenko na dnešním jednání bezpečnostní rady a vedení vlády podle státní agentury BelTA prohlásil, že Bělorusko se nadále do ruské operace nechystá zapojit. Při stejné příležitosti ale také uvedl, že ruské síly zmařily ukrajinský raketový útok na Bělorusko, a to údajně ještě před začátkem ruské operace minulý čtvrtek, napsala agentura Interfax.

Rusko využilo běloruského území, aby zaútočilo na Ukrajinu také ze severu, další jednotky do země vstoupily od východu a také z jihu, z anektovaného Krymu.

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Ukrajinští partyzáni zřejmě vyhodili do povětří ruský obrněný vlak

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska útočí podél celé linie střetu v…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

USA: Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad

18.05.2022 18:28 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

Kvůli Rusku hrozí největší hladomor od konce druhé světové války, myslí si…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

Rusko oznámilo vyhoštění desítek zahraničních diplomatů

18.05.2022 15:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních…

Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu

18.05.2022 14:52 Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, přiznal dnes u soudu v…

Rusko tvrdí, že se jim vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků z Azovstalu

18.05.2022 12:20 Od pondělí se vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků, kteří zůstávali v mariupolských železárnách a…

Lukašenko schválil možnost trestu smrti za pokus o terorismus

18.05.2022 10:51 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle něhož nyní hrozí za pokus o spáchání…

Rusko stupňuje raketové útoky, protože se mu nedaří na bojišti, řekl…

18.05.2022 02:35 Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na dnešek to…

83. den války: Ruské síly pokračují v útocích na východě Ukrajiny

17.05.2022 22:20 Aktualizováno Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Související:

Právě se děje

reklama