Lukašenko je přesvědčen, že při nedělním incidentu s letadlem jednal zákonně

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko dnes prohlásil, že v neděli jednal v souladu se zákonem, když zařídil, aby komerční let na lince z Atén do Vilniusu přistál v Minsku. Snažil se podle svých slov ochránit lidi, když běloruské úřady dostaly zprávu ze Švýcarska, že se na palubě stroje společnosti Ryanair nachází bomba. Postup běloruských úřadů, které za letadlem vyslaly i stíhačku, a po přistání letadla zadržely opozičního novináře a jeho přítelkyni cestující tímto letem, okamžitě a velmi důrazně odsoudila řada západních zemí a organizací.

Eurozpravy.cz

"Jednal jsem zákonně, chránil jsem lidi v souladu se všemi mezinárodními normami," prohlásil podle agentury RIA Novosti Lukašenko v dnešním projevu před poslanci. Posádka letadla společnosti Ryanair se podle něj radila také s letištěm ve Vilniusu, ale rozhodla se přistát v Minsku.

Vilnius, ale ani Varšava, Lvov a Kyjev nechtěly podle Lukašenka stroj po obdržení zprávy o bombě na palubě přijmout. Zároveň připomněl, že poblíž místa, nad kterým letadlo změnilo směr, stojí jaderná elektrárna. O to nebezpečnější by podle něj bylo, kdyby skutečně na palubě byla bomba, která by explodovala. Dopravce i některé vlády běloruský postup označují za "pirátství".

Hlava Běloruska dnes také uvedla, že upozornění na bombu dorazilo ze Švýcarska. Švýcarská vláda ale uvedla, že žádné upozornění na bombu nezaregistrovala. "Švýcarské úřady nevědí nic o varování před bombovým útokem na let Ryanairu z Atén do Vilniusu," uvedlo podle agentury Reuters švýcarské ministerstvo zahraničí.

Dlouholetý autoritářský vůdce Běloruska také označil za falešné zprávy médií, že na palubě letadla cestovali pracovníci běloruských tajných služeb, kteří opozičního žurnalistu sledovali během dovolené v Řecku. "Tři lidé vystoupili z letadla v Minsku, aby se potom (do něj) nemuseli vracet z Vilniusu, ale udělali z nich ‚fejkové‘ pracovníky KGB," okomentoval podle agentury Interfax skutečnost, že kromě zadrženého Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně Sofije Sapegaové ukončili cestu v Minsku i další cestující, zatímco většina z lidí na palubě pokračovala do litevské metropole.

V prvním veřejném vystoupení po nedělním incidentu se Lukašenko také vyjádřil k Pratasevičovi, který je spoluzakladatel informačního kanálu Nexta na sociální síti Telegram a od roku 2010 se angažuje v protirežimních protestech. Lukašenko podle agentury TASS uvedl, že se aktivista chystal v Bělorusku zorganizovat "krvavou vzpouru".

Lukašenko dnes také prohlásil, že ti, kdo přejí Bělorusku špatné věci, přešli od organizace nepokojů k fázi, kdy se snaží Bělorusko zadusit. Bělorusko podle něj tvrdě odpoví na možné sankce a "provokace" zahraničí.

Někteří představitelé západních zemí včetně českého premiéra Andreje Babiše označili běloruský zásah proti letadlu za "akt státního terorismu". Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Běloruský postup zkritizovaly také Spojené státy.

Kreml důvěřuje Lukašenkově verzi o odklonu letadla do Minsku

Rusko nevidí důvod nevěřit vysvětlení běloruského lídra Alexandra Lukašenka o okolnostech nedělního odklonu komerčního letu do Minsku, uvedl dnes podle agentury TASS ruský prezidentský mluvčí. Krok běloruských úřadů, které za letadlem mířícím z Atén do Vilniusu vyslaly stíhačku a po jeho přistání v Minsku zadržely opozičního novináře a jeho ruskou přítelkyni, naopak dříve důrazně odsoudila řada západních zemí a organizací.

"Nakolik tomu rozumíme, (Bělorusko) nenařídilo přistání letadla ze své iniciativy, ale řídilo se přitom odpovídajícími pravidly v případě hrozby," oznámil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. "Nevidíme zde žádný důvod nevěřit běloruské straně," zdůraznil.

Lukašenko při svém dnešním vystoupení před poslanci v Minsku zopakoval dřívější tvrzení běloruských úřadů, že Bělorusko zasáhlo poté, co dostalo upozornění na bombu na palubě letadla. Řekl, že jednal zákonně a v souladu s mezinárodními normami, když postup schválil. Letadlo podle něj nakonec přistálo v Minsku, protože po obdržení zprávy o bombě ho nechtělo letiště ve Vilniusu přijmout, stejně jako letiště ve Varšavě, Lvově či Kyjevě. Lukašenko také uvedl, že zadržený novinář Raman Pratasevič se chystal v Bělorusku zorganizovat "krvavou vzpouru".

Naopak běloruský postup silně kritizovali západní představitelé. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Běloruský postup zkritizovaly také Spojené státy.

Lukašenko podle agentury Reuters Západ obvinil, že nedělní incident nesprávně vykládá a používá ho k tomu, aby mohl vést proti Bělorusku hybridní válku. Varoval, že na případné sankce a "provokace" Bělorusko tvrdě odpoví.

Témata: EZ

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje