Lukašenko uvedl půl armády do pohotovosti, hrozí odvetou za sankce

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který v zemi čelí nebývalým protestům, dnes uvedl část armády do bojové pohotovosti, což zdůvodnil cvičením NATO u svých hranic. Zároveň pohrozil odvetou za sankce připravované vůči Bělorusku v souvislosti se zpochybňovanými volbami a s brutálním potlačováním protestů.

Alexandr Lukašenko

Na předběžné podobě sankčního seznamu se v Berlíně na neformální čtvrteční a dnešní schůzce shodli ministři zahraničí zemí EU. Německá kancléřka Angela Merkelová si dnes postěžovala, že Lukašenko s ní nechtěl hovořit.

Autoritářský vůdce prohlásil, že Západu nejde o Bělorusko, ale o to vytvořit si z této země dosazením nové vlády odrazový můstek proti Rusku. Řekl, že vychází "z horší varianty manévrů NATO, proto byl nucen reagovat" vlastními vojenskými manévry u hranic a uvedením poloviny armády do bojové pohotovosti. "Nejsme idioti," pochválil se, že prohlédl údajný záměr Západu.

Lukašenko dnes pohrozil podle něj tvrdou odvetou v reakci na litevské sankce proti režimu v Minsku a na ujednání ministrů zahraničí EU o sankcích vůči lidem zapojeným do zfalšování běloruských prezidentských voleb z 9. srpna a do neoprávněného použití síly proti účastníkům demonstrací. Lukašenko chce především při přepravě běloruského zboží bojkotovat litevské přístavy a Litevcům a Polákům znemožnit letecké spojení s Ruskem a Čínou běloruským vzdušným prostorem. "Uvidíme, jak s tím budou žít. Ukážeme jim, co jsou to sankce," pohrozil.

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček dnes na závěr dvoudenní berlínské schůzky řekl, že se s kolegy z ostatních unijních zemí shodl na podobě sankčního seznamu. Lukašenko na něm zatím není, aby se neohrozil jeho případný dialog s opozicí. Nicméně není vyloučeno, že se na něm ocitne, neboť seznam se bude podle vývoje může doplňovat.

Jednání v Berlíně bylo neformální, proto ministři žádné definitivní rozhodnutí nepřijali, sankční seznam by ale mohl být schválen příští týden. "Je jasněji, jak seznam bude vypadat. Budou do něj zahrnuti vysocí představitelé běloruského režimu," řekl Petříček. O zhruba dvou desítkách osob, kterých by se sankce měly týkat, na dnešní závěrečné tiskové konferenci hovořil šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Německá kancléřka Angela Merkelová na dnešní tiskové konferenci vyjádřila přesvědčení, že v Bělorusku nebudou rozmístěny ruské policejní zálohy, o jejichž zformování ve čtvrtek informoval ruský prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu řekl, že tak učinil na Lukašenkovu žádost pro případ, že by se situace v Bělorusku vymkla kontrole, a vyslovil naději, že k takovému vývoji nedojde. Merkelová také uvedla, že se snažila s Lukašenkem telefonicky spojit, ten to ale odmítl.

V Bělorusku propukly protesty hned po oznámení drtivého vítězství Lukašenka v prezidentských volbách 9. srpna. Mnoho lidí je přesvědčeno, že výsledek byl zfalšovaný a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Do ulic více měst, včetně Minsku, proto vyšly desetitisíce demonstrantů, proti nimž v prvních dnech brutálním způsobem zasahovaly speciální policejní síly OMON a zatkly téměř 7000 lidí.

Protesty v Bělorusku pokračují a policie už bez použití nadměrné síly postupně zvyšuje počet zadržovaných osob. Ve čtvrtek jich jen v Minsku policisté zatkli přes 260. Podle ochránců lidských práv bylo mezi nimi i 50 novinářů, které po "prověření dokladů" policie propustila s výjimkou čtyř, kterým hrozí ve správním řízení před soudem desetidenní trest vězení za účast v nepovolené hromadné akci.

V odsouzení prezidentských voleb, považovaných za zfalšované, se dnes k Evropské unii přidala Ukrajina, která kvůli tomu s Běloruskem zmrazila kontakty, i když nevidí důvod k úplnému přerušení diplomatických vztahů. Podle ministra zahraničí je Kyjev rovněž připravený uvalit na Bělorusko sankce, pokud tak učiní EU.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Střelba na permské univerzitě. Osm mrtvých, studenti vyskakovali z oken

20.09.2021 11:00 Aktualizováno Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 08:48 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama