Lukašenko navštívil ve vězení některé opoziční představitele

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil ve vězení některé opoziční představitele. Podle opozičního portálu Nexta s nimi diskutoval o změnách ústavy, informovala dnes agentura DPA. V Bělorusku pokračují protesty proti úřady vyhlášenému vítězství Lukašenka v srpnových prezidentských volbách, které opozice považuje za zfalšované a které neuznává ani Evropská unie.

Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Rozhovory s představiteli opozice, včetně Viktara Babariky, se údajně konaly ve vyšetřovacím vězení běloruské tajné služby KGB a trvaly čtyři a půl hodiny. Babarika chtěl s Lukašenkem soupeřit v prezidentských volbách, ale skončil ve vězení ještě dříve, než naplno začal předvolební boj, píše DPA.

Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která po volbách pod tlakem úřadů opustila Bělorusko, označila Lukašenkovo setkání s vězněnými představiteli opozice za výsledek demonstrací, a vyzvala k pokračujícímu tlaku na nové volby. "Lukašenko tímto setkáním uznal existenci politických vězňů, které dříve zavrhoval jako kriminálníky," prohlásila.

Bývalý ministr kultury a velvyslanec ve Francii Pavel Latuška, který se stal členem opoziční koordinační rady a který byl podle médií přinucen opustit Bělorusko, uvedl, že setkání odráží slabost běloruského prezidenta. "Lukašenko byl nucen zasednout k jednacímu stolu s lidmi, které uvěznil," řekl. Zároveň vyzval k propuštění všech politických vězňů.

Pozorovatelé označují Lukašenkovu návštěvu věznice za součást snahy o utišení protestů nabídkou vágně popsaných reforem, jako je například jeho návrh na přijetí nové ústavy. "Po dvou měsících protestů a tvrdých represích se Lukašenko snaží situaci mírnit," uvedl nezávislý běloruský odborník na politiku Valerij Karbalevič. "Diskuse o nové ústavě je pokusem vlády imitovat dialog. Umožnilo by to Lukašenkovi utopit protesty v rozhovorech, snížit napětí a prosazovat svou agendu doma i v zahraničí," dodal.

V neděli opozice plánuje protestní "pochod hrdosti", v jehož rámci by se měli demonstranti po celé zemi hlasitě dožadovat svého práva na nové volby. Doufá, že do protestu se zapojí 100.000 lidí. "Ukážeme, že neúnavně usilujeme o svobodu, pokrok a změnu," sdělila opozice.

Nedělní protesty mají obvykle největší účast. Dnes běloruským hlavním městem pochodovaly stoky žen, které protestovaly proti politickým represím a žádaly nové volby. Několik účastnic protestu bylo zadrženo, uvedla agentura AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažených v Rusku strmě přibývá. Putin slíbil, že restrikce nebudou,…

27.10.2020 09:36 Rusko dnes oznámilo 16.550 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 320 úmrtí za uplynulý den…

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama