Lukašenko pohrozil běloruským aktivistům v zahraničí

Autoritářský běloruský lídr Alexandr Lukašenko dnes podle agentury TASS varoval, že běloruští protirežimní aktivisté, kteří se uchýlili do zahraničí, se nevyhnou právním následkům. Přední opoziční politička Svjatlana Cichanouská dnes zároveň oznámila, že opozice se připravuje na novou fázi protestu proti současnému běloruskému vedení.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Běloruskem aktuálně zmítá kauza, kdy úřady donutily komerční let společnosti Ryanair k přistání v Minsku a zadržely opozičního novináře a jeho ruskou přítelkyni cestující tímto letem.

"Za své protiprávní činy ponese každý v souladu se zákonem odpovědnost, už dva roky to neúnavně opakuji," uvedl Lukašenko ve svém dnešním projevu před poslanci, který byl zároveň jeho prvním veřejným vystoupením od nedělního incidentu. "Upozorňuji na to všechny zběhlé a křiklouny. Všechny vás známe," pohrozil.

O přípravě nové formy protestu informovala v příspěvku na telegramu a také prostřednictvím videa opoziční politička Cichanouská, která byla v srpnových prezidentských volbách hlavní Lukašenkovou rivalkou a nyní pobývá za běloruskými hranicemi. "Čekat již není na co - teror je potřeba zastavit jednou provždy. Začínáme se připravovat na novou fázi aktivního nátlaku," napsala.

Cichanouská upřesnila, že její kancelář při přípravě nových kroků spolupracuje s běloruskou koordinační radou, která vznikla po srpnových volbách, a dalšími opozičními organizacemi. Konkrétně nyní podle političky opozice usiluje o intenzivnější kontakt s běloruskými úředníky, posílení struktur "partyzánského hnutí" v Bělorusku a připravuje například projekt týkající se rehabilitace stíhaných účastníků protestů.

Hromadné demonstrace v Bělorusku propukly po loňských srpnových volbách hlavy státu, v nichž Lukašenko údajně opět jasně zvítězil. Opozice ale hlasování považuje za zfalšované, odmítla ho uznat i Evropská unie. Mnozí mají za skutečnou vítězku voleb Cichanouskou. Při násilném potlačování protestů zadržely pořádkové síly přes 33.000 lidí a řada představitelů opozice musela opustit zemi nebo byla uvězněna. Západ uvalil na špičky režimu nové sankce, ale Lukašenko, podporovaný Ruskem, odmítl odstoupit.

Nedělní zásah běloruských úřadů, které vyslaly za letadlem mířícím z Atén do Vilniusu stíhačku a odklonily ho do Minsku, zdůvodnil dnes Lukašenko tím, že Bělorusko obdrželo zprávu o bombě na palubě a pokoušelo se chránit lidi. Postup Běloruska vyvolal silnou kritiku západních představitelů. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Bělorusko za jeho jednání kritizovaly také Spojené státy.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama