Lukašenko před volbami odstranil dalšího svého protikandidáta

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko dnes obvinil svého politického rivala Viktara Babaryku z korupce v souvislosti vyšetřováním vedeným proti bance, kterou opozičník dříve vedl. Nicméně popřel, že chce Babarykovi znemožnit kandidovat ve volbách hlavy státu, které jsou vypsané na 9. srpna.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Pětašedesátiletý Lukašenko vládne Bělorusku tvrdou rukou od roku 1994. Nyní však čelí jedním z největších projevů nespokojenosti s jeho vládou, když do ulic v řadě míst vyšly tisíce lidí vyjádřit podporu opozičním kandidátům. Sám už oznámil, že se bude o prezidentský úřad opět ucházet.

Babaryka býval šéfem Belgasprombanky, běloruské odbočky ruské Gazprombanky, kde Lukašenko nyní nařídil provést razie a finanční kontrolu kvůli údajnému podezření z daňových úniků. Zadrženo při tom bylo už více než 15 lidí.

Babaryka se nechal slyšet, že nejde o nic jiného než o zinscenované politicky motivované vyšetřování. Prezidenta zároveň obvinil ze stupňování tlaku na oponenty a vyzval minskou prokuraturu, aby z tohoto důvodu začala hlavu státu vyšetřovat.

Lukašenko v souvislosti s vyšetřováním Belgasprombanky nazval Babaryku "ničemou". Prohlásil také, že se mu nepodaří dělat ze sebe oběť politického pronásledování nebo vězně svědomí.

Lukašenko se už zbavil dvou významnějších opozičníků, kteří chtěli proti němu ve volbách kandidovat. Jedním z nich je Mikalaj Statkevič, který kandidoval proti Lukašenkovi už před deseti lety. Následně ho soud poslal na pět let do vězení za organizování protivládních demonstrací. Právě kvůli tomuto rozsudku mu volební komise znemožnila kandidovat letos znovu.

Dalším "odstraněným z cesty" je známý bloger Sjarhej Cichanouski, kterému byla kandidatura rovněž odepřena. Místo něj chce kandidovat jeho žena Svjatlana. Pro ni organizoval sběr podpisů na podporu jejího zařazení mezi prezidentské kandidáty, ale spolu s dalšími aktivisty byl při tom minulý víkend zadržen a hrozí mu až tříleté vězení za pořádání politické akce na veřejnosti v době protikoronavirových omezení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsonovi konzervativci letošní sjezd uspořádají přes internet

07.07.2020 22:04 Letošní sjezd britských konzervativců se uskuteční jen on-line. Původně se členové strany premiéra…

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiznal neohlášení změny majetkových poměrů

07.07.2020 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ve stanovené lhůtě neoznámil výrazné změny v…

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy