Lukašenko si pochvaloval vztahy s USA. Naopak pořádně vyčinil Rusku

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, jehož svého času americká diplomacie označila za posledního diktátora v Evropě, si dnes pochvaloval oteplení ve vztazích se Spojenými státy. Zároveň vzkazoval do Moskvy svému hlavnímu spojenci, že podobné vztahy by si přál i s Ruskem. Lukašenko se tak podle agentury AP snaží získat od Ruska další ústupky při dovozu ruské ropy a zemního plynu.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

"Netvrdím, že s Američany jsme už velcí kamarádi. Ale skončilo období chladu, kdy jsme na sebe hleděli jako okénkem v tlusté zdi. A nikdo by neměl sténat, naříkat a brečet, že zlepšujeme vztahy s největším impériem a vůdčí zemí světa" řekl novinářům Lukašenko, který v sobotu hostil šéfa americké diplomacie Mikea Pompea.

zdroj: YouTube

V pátek se má znovu setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Předchozí dvě schůzky skončily bezvýsledně. Vztahy mezi Běloruskem a Ruskem se v poslední době zakalily mimo jiné kvůli sporům o dodávky ropy. Moskva je k Novému roku zastavila s argumentem, že Minsk bude muset přijmout vyšší ceny této suroviny, pokud nebude chtít pokračovat v hospodářské integraci s Ruskem. Rozepře přerostla ve větší roztržku, během níž Lukašenko obvinil Moskvu ze snahy vnutit Bělorusku spojení s Ruskem.

Pompeo v této souvislosti uvedl, že Spojené státy jsou ochotny a schopny plně vykrýt běloruskou spotřebu ropy a zemního plynu. "Naši energetičtí producenti jsou připraveni dodat 100 procent ropy za konkurenceschopné ceny. Jsme největším producentem energetických surovin na světě a jediné, co musíte udělat, je nám zavolat," vyjádřil se šéf americké diplomacie.

Pompeova návštěva podle Lukašenka znepokojila Rusko, které samo touží po zlepšení vztahů s Amerikou. Ale Bělorusko jako suverénní stát má podle Lukašenka právo na samostatnou zahraniční politiku.

Rusové nabízejí Bělorusům zemní plyn v ceně 127 dolarů za tisíc metrů krychlových, přestože krátkodobé ceny v západní Evropě činí 100 dolarů, postěžoval si prezident podle agentury TASS. "Umíme počítat. Proto byste neměli křičet, že nás živíte. Obchodní výměna ukazuje, kdo koho živí. V současnosti máme schodek v obchodu s Ruskem ve výši devíti miliard dolarů. Prodávají u nás o devět miliard dolarů více, než kupují. Tak kdo koho živí?" ptal se Lukašenko. Postěžoval si také na ruskou propagandu, že prý štve Rusy proti Bělorusku.

Běloruský prezident tvrdil, že míval blízké vztahy s Pompeem v dobách, kdy ještě býval ředitelem americké výzvědné služby CIA. "Vedly se tu důležité operace. Obraceli se na nás, poskytovali nám informace. Zadrželi jsme tu na hranici lidi s jaderným materiálem," řekl.

Pompeo po dlouhé době přijel jako nejvýše postavený představitel USA. V roce 1991 zemi navštívil tehdejší ministr zahraničí James Baker a o tři roky později zavítal do Minsku prezident Bill Clinton. Pompeo se v Minsku zastavil při cestě po postsovětských republikách.

Lukašenko tvrdě vládne Bělorusku déle než čtvrt století. Setrvání u kormidla moci si zajišťuje ve volbách, jež podle Západu nebyly v pořádku. Rostoucí spory s Ruskem jej nicméně přiměly obracet se na Západ a USA a Evropská unie po osvobození politických vězňů zrušily některé sankce.

Hodně Bělorusů se obává, že Putin by mohl naléhat na spojení Běloruska a Ruska jako způsob, který by mu umožnil setrvat u moci i po vypršení nynějšího prezidentského mandátu v roce 2024.

Loading...
Vstupte do diskuze (48)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie ohlásila další případy koronaviru. Nakažení jsou ve…

27.02.2020 14:16 Británie dnes ohlásila další dva případy nakažení novým typem koronaviru. V zemi se tak přítomnost…

Praha ať kromě Němcova uctí také sovětské osvoboditele, žádá Putinův mluvčí

27.02.2020 14:02 Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli…

Johnsonova vláda chce dohodu s EU, která Británii zajistí co největší…

27.02.2020 13:23 Británie chce v dohodě o budoucích vztazích s Evropskou unií dosáhnout co největší hospodářské i…

Komisařka OSN vyzývá lidi, aby se postavili diskriminaci kvůli koronaviru

27.02.2020 12:21 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala veřejnost na celém světě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama