Lukašenko slíbil nové prezidentské volby - ale až po nové ústavě

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes podle ruské tiskové agentury RIA Novosti slíbil nové prezidentské volby - ale až po přijetí nové ústavy. Lukašenko v současnosti čelí největším protestům za celých 26 let, co je u moci, připomněla agentura Reuters. Lukašenko dosud myšlenku nových voleb odmítal, což zopakoval i dříve během dnešního dne.

Alexandr Lukašenko na návštěvě továrny. (17.8.2020)
doporučujeme

"Bude to tak, chlapi. Musíme přijmout novou ústavu (...) a tu byste měli schválit v referendu, protože i předchozí ústavu jsme přijali v referendu. A po nové ústavě lze - pokud si to budete přát - uspořádat volby - parlamentní, prezidentské i místní," řekl Lukašenko při návštěvě minské továrně MZKT, kterou vysílala v přímém přenosu státní televize.

Dříve dnes Lukašenko prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou a že ho k tomu nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb. "Nikdy byste neměli předpokládat, že udělám něco pod tlakem," prohlásil před dělníky v jedné z minských továren. "Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete," uvedl.

Demonstrace a stávky začaly v Bělorusku po prezidentských volbách z neděle 9. srpna, po kterých úřady pošesté vyhlásily Lukašenka vítězem, tentokráte s více než 80 procenty hlasy. Ale značná část Bělorusů tento výsledek odmítá jako zfalšovaný a za skutečnou vítězku pokládá opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou, která pod tlakem úřadů odjela do Litvy. I přes policejní násilí a hromadné zatýkání demonstrantů protesty v Bělorusku sílí. O uplynulé neděli zažila devítimilionová země největší demonstraci ve své historii, když se v Minsku podle odhadů sešlo na 200.000 lidí. Demonstrace za Lukašenkovo odstoupení se konaly i v dalších městech a zároveň propukly stávky v některých klíčových podnicích. Dnešní Lukašenkovy návštěvy v minských továrnách provázelo volání "Odejdi!".

Opozice vyzvala ke generální stávce za Lukašenkovo odstoupení

Ke generální stávce za odstoupení Alexandra Lukašenka z funkce prezidenta vyzval štáb vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské, uvedla dnes agentura Interfax s připomínkou, že některé velké běloruské podniky již stávkují. V centru Minsku i v dalších měst se dnes večer podle místních médií opět sešly tisíce lidí, kteří žádají odchod Lukašenka, pokládaného za posledního diktátora v Evropě.

"Vyzýváme všechny pracovní kolektivy, aby se přidaly se k časově neomezené stávce s požadavkem odstoupení Alexandra Lukašenka a aby vyslaly zástupce stávkových výborů do koordinační rady (pro předání moci)," uvádí se v prohlášení štábu Cichanouské. "Nynější režim rozumí jen jazyku síly a konkrétních ekonomických škod, a tak budeme muset předvést, že jsme k tomu připraveni," vysvětlila šéfka štábu.

Běloruské úřady sice vyhlásily vítězem prezidentských voleb z neděle 9. srpna opět Lukašenka, který zemi vládne již od roku 1994, ale mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že výsledky byly zfalšovány a volby ve skutečnosti vyhrála Cichanouská. Protestům nezabránily ani brutální zásahy policie; bylo zatčeno na 7000 lidí a jsou hlášeny stovky zraněných, nejméně dva lidé při policejních akcích přišli o život. V posledních dnech pořádkové síly proti demonstracím již nezasahují. Lukašenko dnes před bouřícími se dělníky připustil možnost nových voleb, ale až po přijetí nové ústavy.

Tisíce lidí se dnes večer opět sešly před sídlem vlády a ústřední volební komise na náměstí Nezávislosti v centru Minsku. "Představitele pořádkových sil není vidět," uvedla ruská tisková agentura TASS. "Lidé se procházejí s červeno-bílými vlajkami. Zní hudba. Kolemjedoucí auta troubí," popsal situaci zpravodaj ruské státní agentury.

Běloruské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že během protestů muselo být hospitalizováno 158 zraněných, žádný z nich není v kritickém stavu. Ministr to uvedl během demonstrace lékařů, kteří se domáhali odstoupení šéfa resortu a přístupu do věznic. Podle místních médií se nic konkrétního neví o osudu asi osmi desítek zadržených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama