Lukašenko tvdí, že Cichanouské zachránil život

Dlouholetý běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes na oficiální poradě v Minsku uvedl, že Svjatlaně Cichanouské ve skutečnosti zachránil život. Čelná představitelka běloruské opozice, o které se vyjádřil jako o "ženě v domácnosti", prý sama bezpečnostní orgány prosila, aby ji po volbách odvezly do Litvy. Dnes o tom informovala státní agentura Belta.

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko.
doporučujeme

Rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu podle agentury Reuters oznámil, že Rumunsko odvolává ze solidarity s Litvou a Polskem na konzultace svého velvyslance v Bělorusku.

Nahrávka, kterou ale zveřejnila Cichanouská 11. srpna krátce po svém odjezdu do Litvy, ale naznačuje, že k odjezdu byla donucena. Její poradkyně Volha Kavalkovová dříve na svém twitteru uvedla, že Cichanouská neměla jinou možnost.

Lukašenko ve svém dnešním projevu sdělil, že protirežimním protestujícím šlo pouze o to, aby měli "sakrální oběť", tedy aby někdo během protestů zemřel. Touto obětí se podle něj mohla stát právě Cichanouská, "běloruská občanka a žena v domácnosti", která od té doby "zapomněla, že ji "zachránil". Běloruský lídr po srpnových volbách prý bezpečnostním úřadům nařídil, aby zajistil štáb Cichanouské, asi 50 lidí včetně zahraničních novinářů, kteří se shromáždili v jedné budově, protože "byl úmysl štáb zapálit a obvinit z toho vládu". Lukašenko však již neupřesnil, kdo tento úmysl měl.

Nazítří po tomto incidentu se prý Cichanouská sama obrátila na ministerstvo vnitra a poprosila, aby ji úřady vyvezly z Běloruska. Lukašenko podle svých vlastních slov tehdy vydal rozkaz, aby ji společně s lidmi, které ji měli na její vlastní přání doprovázet, bezpečně přepravili do Litvy k dětem. Opoziční kandidátka mu prý "plakala na rameni" a děkovala, když navíc zařídil, aby na živobytí v Litvě dostala "15 tisíc dolarů".

Poradkyně Cichanouské Volha Kavalkovová dříve na svém twitteru uvedla, že prezidentská kandidátka neměla jinou možnost, než odjet. Jak připomíná server televizního kanálu Current Time, Cichanouská odjela do sousední země 10. srpna, tedy den po volbách, předchozích několik hodin strávila o samotě s představiteli silových orgánů v budově ústřední volební komise, kam se vydala, aby komisi předala svůj protest proti průběhu voleb.

Běloruské bezpečnostní orgány se pokusily za hranice v září vyvést také další známou aktivistku - Maryju Kalesnikavovou. Vedoucí volebního štábu opozičního kandidáta Viktara Babaryky však před hranicí s Ukrajinou roztrhala svůj cestovní pas. Kalesnikavová je od té doby ve vazbě.

Agentura Reuters v neděli napsala, že při protirežimních protestech v Bělorusku již bylo zadrženo 13.000 lidí a hlavní představitelé opozice skončili buď ve vězení nebo za hranicemi.

Cichanouská, původním povoláním učitelka cizích jazyků, překladatelka a tlumočnice, získala v srpnových prezidentských volbách podle oficiálních výsledků 10,1 procenta hlasů, mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti získala více hlasů než Lukašenko, kterého ústřední volební komise prohlásila za vítěze. Hlasování neuznává ani Evropská unie. Od doby, kdy Cichanouská žije za hranicemi, se setkala s řadou významných evropských politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německé kancléřky Angely Merkelové nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Rumunsko se dnes přidalo k Německu, České republice, Estonsku a Lotyšsku, které tento týden ze solidarity s Litvou a Polskem dočasně odvolaly na konzultace své velvyslance z Běloruska. Litva a Polsko tak učinily na naléhání Minsku v pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin a Erdogan jednali ohledně řešení sporu o Náhorní Karabach

28.10.2020 14:04 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem…

V Rusku za den zemřelo 347 infikovaných, nejvíc za pandemii

28.10.2020 10:18 Za uplynulý den v Rusku s covidem-19 zemřelo 347 lidí, což je v zemi zatím nejhorší bilance od…

Británie hlásí rekordní počet případů, téměř 23.000 nakažených

27.10.2020 21:55 Británie zaregistrovala 22.885 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, nejvíce od začátku…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama