Lukašenko vyzývá justici k tvrdšímu postupu proti protestům

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který doma i v zahraničí čelí silnému podezření, že srpnové volby hlavy státu vyhrál podvodem, opět odmítl vyslyšet výzvy, aby odstoupil. Při uvedení do úřadu nového generálního prokurátora také vyzval prokuraturu, aby proti organizátorům i účastníkům pokračujících protestů v zemi postupovala důraznějším způsobem.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Chci vám něco chlapsky říci, aby to bylo zcela jasné. Často mi vyčítají, že se nechci vzdát moci. Správně mi to vyčítají. Lid mě nezvolil, abych to udělal. Moc se nedává kvůli tomu, abych ji vzal, zahodil a vzdal se jí," prohlásil podle agentury BelTA mimo jiné Lukašenko.

"A všechny ty koordinační rady, další organizace... Jak ústavní soud, tak generální prokurátor svého času tyto koordinační rady (z právního hlediska) zhodnotily. Vy musíte nejen právně hodnotit jednání organizátorů a agitátorů, ale také přijmout důraznější, ostřejší prokurátorská opatření v reakci na takové jednání," řekl dále Lukašenko.

Zlobil se přitom, že prokuratura podle jeho názoru doposud nevyvíjí "takovou aktivitu, která by odpovídala nynějšímu období".

Nový šéf běloruské prokuratury Andrej Šved v odpovědi slíbil, že prokuratura "s narušiteli veřejného pořádku" odteď zatočí. "Prokurátoři zde musí říct důrazné slovo. Na našich ulicích musí být zajištěny bezpečnost a pořádek. Jakýkoli projev násilí, extremismu nebo narušení veřejného pořádku musí být potlačeny hned v zárodku," citovala jej BelTA.

Bělorusko zažívá největší protesty od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž úřady jasným vítězem prohlásily Lukašenka, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Opozice podobně jako EU ale tyto výsledky hlasování neuznává a považuje je za zfalšované.

Masové demonstrace, jejichž účastníci požadují demisi Lukašenka a nové prezidentské volby, pokračují přes rozsáhlé zatýkání protestujících a velmi tvrdý postup pořádkových sil. Režim se také snaží umlčet vedoucí představitele opozice buď uvězněním, nebo vynuceným opuštěním země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vatikán v novém dokumentu brojí proti eutanazii, prý jde o "akt vraždy"

22.09.2020 15:30 Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a…

V Rusku přibylo dalších 6215 nakažených, výrazně vzrostl počet úmrtí na…

22.09.2020 14:46 Aktualizováno V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy koronavirem a je vyšší než…

Vyšetřovatel popřel slib seznámit Safronova s tím, co prý předal

22.09.2020 14:43 Vyšetřovatel ruské tajné služby FSB Alexandr Čaban nesplnil slib, že zadrženého bývalého novináře…

V Rusku zatkli vůdce náboženské sekty, peníze od věřících prý vymáhali…

22.09.2020 13:23 Ruské bezpečnostní síly dnes v Krasnojarském kraji na jihu Sibiře zatkly tři vůdce náboženské sekty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama