Lukašenkův režim pronásleduje dýdžeje, na akci pustili písničku "Chci změny"

Jeden z dvojice "zmizelých" diskžokejů, kteří při povolené akci v Minsku ve čtvrtek večer nečekaně pustili někdejší hit z konce sovětské éry s požadavkem změn, se našel - Kirill Galanov se momentálně nachází v policejní cele, oznámil dnes server Tut.by.

Věznice, ilustrační fotografie

"Kirill po akci zmizel, na telefony neodpovídal. Bratr se obrátil na policii, aby ohlásil, že se pohřešuje. Podle jeho slov mu dali telefonní číslo věznice. Když tam zavolal, potvrdili mu, že je u nich," napsal portál s tím, že se sourozenec stejně nedozvěděl, proč byl diskžokej zadržen, ale jen to, že dnes stane před soudem. O druhém mladíkovi, rovněž zadrženém policií, se zatím nic bližšího zatím neví.

Volební štáb hlavní soupeřky prezidenta Alexandra Lukašenka Svjatlany Cichanouské musel ve čtvrtek na poslední chvíli zrušit velký mítink opozice před nedělními prezidentskými volbami. Stalo se tak poté, co Cichanouská dostala elektronickou poštou upozornění, že na stejném místě se ve stejnou dobu bude slavit svátek železničního vojska. Šéfku jejího štábu úřady krátce zadržely a varovaly před uspořádáním "nepovolené akce". Cichanouská místo toho ve čtvrtek večer navštívili jiné shromáždění, pořádané úřady jedné z minských čtvrtí.

Právě na této akci diskžokejové pustili písničku "Chci změny" Viktora Coje, který v roce 1990 zahynul při dopravní nehodě.

zdroj: YouTube

Novinářům řekli, že to udělali schválně, protože chtějí změny a jsou připraveni na to, že se ocitnou bez práce. Nečekanou změnu hudebního programu několik tisíc přítomných přivítalo podle Tut.by výkřiky "Chlapíci!" a potleskem. Pořadatelé mezitím přivolali policii a přerušili program, zatímco dav skandoval "Ať žije Bělorusko!" a "Chceme změny!".

"Bojí se dokonce i mrtvého Coje," napsal o zadržení diskžokejů opoziční server Belorusskij partizan a dodal, že diskžokejové hit pustili zrovna během vystoupení zpěváka, opěvujícího Lukašenka.

zdroj: YouTube

Prezidentské volby se v Bělorusku konají v neděli. Podle pozorovatelů v nich již více než čtvrtstoletí vládnoucí Lukašenko čelí nejsilnější opozici za poslední léta. Volební kampaň poznamenalo masové zatýkání i zesílené represe vůči kritikům režimu. Podle lidskoprávních organizací bylo zatčeno na 1300 odpůrců tvrdou rukou vládnoucího Lukašenka.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama