Lukašenkův režim pronásleduje dýdžeje, na akci pustili písničku "Chci změny"

Jeden z dvojice "zmizelých" diskžokejů, kteří při povolené akci v Minsku ve čtvrtek večer nečekaně pustili někdejší hit z konce sovětské éry s požadavkem změn, se našel - Kirill Galanov se momentálně nachází v policejní cele, oznámil dnes server Tut.by.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Kirill po akci zmizel, na telefony neodpovídal. Bratr se obrátil na policii, aby ohlásil, že se pohřešuje. Podle jeho slov mu dali telefonní číslo věznice. Když tam zavolal, potvrdili mu, že je u nich," napsal portál s tím, že se sourozenec stejně nedozvěděl, proč byl diskžokej zadržen, ale jen to, že dnes stane před soudem. O druhém mladíkovi, rovněž zadrženém policií, se zatím nic bližšího zatím neví.

Volební štáb hlavní soupeřky prezidenta Alexandra Lukašenka Svjatlany Cichanouské musel ve čtvrtek na poslední chvíli zrušit velký mítink opozice před nedělními prezidentskými volbami. Stalo se tak poté, co Cichanouská dostala elektronickou poštou upozornění, že na stejném místě se ve stejnou dobu bude slavit svátek železničního vojska. Šéfku jejího štábu úřady krátce zadržely a varovaly před uspořádáním "nepovolené akce". Cichanouská místo toho ve čtvrtek večer navštívili jiné shromáždění, pořádané úřady jedné z minských čtvrtí.

Právě na této akci diskžokejové pustili písničku "Chci změny" Viktora Coje, který v roce 1990 zahynul při dopravní nehodě.

zdroj: YouTube

Novinářům řekli, že to udělali schválně, protože chtějí změny a jsou připraveni na to, že se ocitnou bez práce. Nečekanou změnu hudebního programu několik tisíc přítomných přivítalo podle Tut.by výkřiky "Chlapíci!" a potleskem. Pořadatelé mezitím přivolali policii a přerušili program, zatímco dav skandoval "Ať žije Bělorusko!" a "Chceme změny!".

"Bojí se dokonce i mrtvého Coje," napsal o zadržení diskžokejů opoziční server Belorusskij partizan a dodal, že diskžokejové hit pustili zrovna během vystoupení zpěváka, opěvujícího Lukašenka.

zdroj: YouTube

Prezidentské volby se v Bělorusku konají v neděli. Podle pozorovatelů v nich již více než čtvrtstoletí vládnoucí Lukašenko čelí nejsilnější opozici za poslední léta. Volební kampaň poznamenalo masové zatýkání i zesílené represe vůči kritikům režimu. Podle lidskoprávních organizací bylo zatčeno na 1300 odpůrců tvrdou rukou vládnoucího Lukašenka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 22:58 Aktualizováno NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama