Lži, represe a propaganda. Odborník popsal, jak bojují s koronavirem v Turecku

NÁZOR - V Turecku se šíří koronavirus, ale tamní prezident Recep Tayyip Erdoğan a jeho ministři zapírají, tvrdí Michael Rubin v komentáři pro server National Interest. Expert na Blízký východ z think tanku American Enterprise Institute připomíná, že ještě minulý týden turecký ministr zdravotnictví odmítl, že by se v zemi vyskytoval jediný případ nemoci covid-19, ačkoliv existují důkazy, že cestovatelé se nakazili právě v Turecku.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Arogance a neznalost

Rubin odkazuje na Ergina Kocyildirima, pediatrického kardiochirurga z Pittsburgské univerzity, který popsal, jak lživá jsou tvrzení turecké vlády, že přišla s efektivním testovacím programem.

"Ve chvíli, kdy čelily místní i mezinárodní skepsi, proč by se koronavirus měl Turecku vyhnout, zaujaly turecké úřady dvojí přístup," píše odborník. Vysvětluje, že podobně jako v Číně došlo k pozatýkání kritiků a krom represe komentátoři v státním tureckém tisku ujišťovali, že genetická výbava dává většině Turků imunitu.

Mnozí Turci, včetně Erdoğana, přijali myšlenku islámské a turecké nadřazenosti, ale jejich základní ignorování vědy může turecké obyvatelstvo odsoudit k tomu, aby se znovu přesvědčilo o platnosti darwinismu, obává se expert. Pokládá otázku, co motivuje Erdoğana, aby lhal o koronaviru a dával v sázku životy 80 milionů Turků.

Částečně může jít o nebezpečnou kombinaci Erdoğanovy arogance a neznalosti, míní Rubin. Podotýká, že arogance tureckého prezidenta se dobře projevuje v jeho citlivosti na kritiku - podle oficiálních údajů ministerstva spravedlnosti turecká policie v letech 2014-2017 průměrně obvinila z urážky tureckého vůdce 4.500 lidí, kteří Erdoğana kritizovali, případně mluvili o jeho zkorumpovanosti.

V roce 2018 Erdoğanův režim vznesl 26 tisíc takových žalob, upozorňuje expert. Soudí, že šlo o snahu tureckého prezidenta umlčet rostoucí kritiku v důsledku stále větších ekonomických problémů země.

"Žádným tajemstvím není ani neznalost tureckého vůdce, jelikož útok na svobodný tisk měl za následek, že přeživší média pouze hlásají konspirační teorie, kterým Erdoğan a jeho přední spolupracovníci věří, například že židé na ně cílí telekinezí nebo že hejna migrujících ptáků jsou důkazem izraelské špionáže," pokračuje Rubin. Míní, že obvinění v exilu žijícího teologa Fetulláha Gülena z podílu na šíření koronaviru je pouze otázkou času.

Strach o turismus        

Širším Erdoğanovým motivem může být strach, domnívá se odborník. Poukazuje, že turecká demografie se sice vyvíjí v Erdoğanův prospěch, jelikož konzervativní rodiny z turecké Anatólie rostou rychleji než poevropštění Turci z Istanbulu a středomořského pobřeží, ale ekonomika paběrkuje.   

V roce 2010 Erdoğan slíbil, že v době stoletého výročí vzniku moderního tureckého státu, v roce 2023, bude země jednou z deseti největších světových ekonomik, připomíná odborník. Dodává, že i před koronavirem se Turecko stěží drželo v první dvacítce, jelikož korupce, nepotismus, politické zásahy do byznysu a široká nekompetentnost v kombinaci doslova vykuchaly důvěru v tureckou ekonomiku.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Turecká ekonomika se potácí, ale prostředky, kterými lze odvrátit katastrofu, se ztenčují, konstatuje Rubin. Poukazuje, že je jednou z možností je krádež kyperského zemního plynu, ale i kdyby turecké průzkumné lodě narazily na bohatá ložiska, trvalo by roky, než se tento plyn dostane na trhy.

"To, čeho se Erdoğan skutečně obává, je kolaps tureckého cestovního ruchu," píše expert. Upozorňuje, že v roce 2018 dosahoval objem příjmů z něj 30 miliard dolarů a turecký prezident loni přislíbil, že do země bude každoročně proudit 50 milionů turistů, což znamená dvacetiprocentní nárůst.

Je potřeba přidat investici do istanbulského letiště ve výši 12 miliard dolarů, které se má stát jedním z největších na světě a Erdoğanova rodina do něj údajně sama silně investovala, a pak podle Rubina dospějeme k názoru, že turecký vládce se snaží zlehčovat zprávy o výskytu koronaviru, aby podpořil další přísun peněz z turismu.

Turecký prezident se nejen snaží učinit z ruských, evropských a amerických turistů hlupáky, ale ohrožuje jejich životy, kritizuje odborník. Dodává, že největší cenu mohou ale zaplatit samotní Turci, kteří jsou koronavirem potenciálně nejvíce ohroženou skupinou.

Někteří turečtí lékaři odhadují, že nyní může být koronavirem nakaženo až 60 % turecké populace a Erdoğan brzdí testování na nemoc, aby zamezil zveřejnění rozsahu katastrofy, píše Rubin. Deklaruje, že úmrtí jsou nevyhnutelná, ale neupřímnost tureckého prezidenta zřejmě způsobí mnoho zbytečných obětí, které se přidají k desítkám osob, které již v Turecku koronaviru podlehly, ale do včerejška o nich nebyly oficiální statistiky.   

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii už naočkovali přes 20 milionů lidí

28.02.2021 17:52 Aktualizováno V Británii už první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo více než 20 milionů lidí. Oznámil to dnes…

Rusové převezli Navalného do trestanecké kolonie

28.02.2021 13:20 Odsouzený lídr ruské opozice Alexej Navalnyj dnes dorazil do vězeňské kolonie vzdálené asi 100…

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama