Maas pohrozil Rusku kvůli loňské vraždě Čečence v Berlíně

Pokud německý soud zjistí, že Rusko nařídilo loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v Berlíně, musí Moskva počítat s odpovídající německou reakcí. Na tiskové konferenci to po jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem dnes řekl šéf německé diplomacie Heiko Maas. V souvislosti s Changošviliho vraždou v pondělí vypovědělo Slovensko tři Rusy.

Heiko Maas
doporučujeme

Maas řekl, že německá vláda s reakcí vyčká na verdikt soudu, který se vraždou Changošviliho bude zabývat. Rozhodnout by měli soudci mimo jiné právě o tom, zda si vraždu objednalo Rusko. "V případě, že v rozsudku budou odpovídající zjištění, je třeba počítat s tím, že na ně budeme znovu reagovat," uvedl dnes po jednání v Moskvě německý ministr.

Loňská vražda Čečence s gruzínským občanstvím Zelimchana Changošviliho vyvolala podle agentury DPA napětí v německo-ruských vztazích. Čtyřicetiletý muž přišel o život 23. srpna, když ho ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína útočník z bezprostřední blízkosti zezadu opakovaně střelil do hlavy. Podezřelého Rusa zadržela policie týž den a nyní je ve vazbě. Soud s ním by měl začít ještě letos.

Moskva podíl na vraždě odmítá. Německé nejvyšší státní zastupitelství je ale přesvědčeno, že si vraždu objednala Moskva.

Německo už loni v prosinci obvinilo Rusko, že při vyšetřování případu nespolupracuje. V reakci na to vypovědělo dva ruské diplomaty. Moskva reagovala stejným krokem. Maas dnes Rusko znovu obvinil, že nereaguje na žádosti o informace. Lavrov to popřel a řekl, že je to naopak Berlín, který nespolupracuje.

Spolupachatel Changošviliho vraždy se podle zjištění investigativního webu Bellingcat do Německa dostal díky slovenskému vízu. Toto vízum získal na konzulátu v Petrohradě pod falešným jménem. V reakci na případ Slovensko v pondělí oznámilo, že vypovědělo tři ruské diplomaty. Podle serveru aktualne.sk pracovali pro tajné služby.

Lavrov dnes na tiskové konferenci s Maasem podle agentury Interfax uvedl, že není vyloučené, že ve vyhoštění ruských diplomatů mají prsty Spojené státy. Slovensko ministr označil za "přátelskou zemi", se kterou Moskva nikdy neměla "politický problém".

Podle Lavrova se o vypovězení ruských diplomatů pochvalně vyjádřila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. Z toho lze podle něj vyvodit, "kdo by mohl být zainteresován v rozhodnutí, které přijalo suverénní Slovensko ve vztahu ke třem ruským diplomatům".

Ruské ministerstvo zahraničí už v pondělí uvedlo, že na slovenský krok zareaguje "zrcadlově".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Pandemie covid se zhoršuje i v Rusku. Nových případů je opět přes 6000

19.09.2020 11:03 V Rusku za uplynulý den přibylo 6065 případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 160 více než…

Surové napadení kvůli barvě kalhot. Muž v Rusku zlomil posměváčkovi obě…

19.09.2020 09:14 Dělat si z někoho legraci se může nepříjemně a hlavně bolestivě nevyplatit. Přesvědčil se o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama