Maďarský premiér Orbán v Bělorusku vyzval ke zrušení sankcí EU

Maďarský premiér Viktor Orbán při dnešní návštěvě Běloruska vyzval ke zrušení sankcí Evropské unie proti této zemi, ve které déle než čtvrt století vládne autoritářský prezident a spojenec Moskvy Alexandr Lukašenko. Uvedla to dnes agentura AFP.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

"Partnerství nelze budovat se sankcemi. Proto nastal čas, aby Evropská unie zrušila stávající sankce proti Bělorusku," řekl Orbán podle komuniké Lukašenkova úřadu.

Orbán podle téhož zdroje také vyzval - až skončí koronavirová pandemie - k nastolení nové etapy ve spolupráci mezi EU a Euroasijskou hospodářskou unií, což je ekonomické společenství postsovětských zemí v čele s Moskvou. Bělorusko je členskou zemí. Spolupráce mezi oběma uniemi by podle Orbána představovala "klíčovou událost" pro celý region.

AFP připomněla, že EU poprvé zavedla sankce proti Bělorusku v roce 2004 a naposledy je prodloužila do konce února příštího roku. Zahrnují zákaz prodeje zbraní a materiálu, který by mohl posloužit při potlačování demonstrací. EU také dala běloruské představitele na "černou listinu". Maďarsko za porušování unijních hodnot čelí unijní proceduře, která by teoreticky mohla vyústit v sankce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

26.10.2020 13:17 Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle…

Kreml obvinil Bidena, že šíří nenávist proti Rusku

26.10.2020 12:03 Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 10:39 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Média: Policie v Bělorusku zatýká stávkující a demonstranty

26.10.2020 10:12 Zaměstnanci některých velkých firem v Bělorusku dnes na výzvu opozice odmítli zahájit práci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama