Manažer z kauzy MUS neuspěl. Švýcarský parlament mu odmítl udělit milost

Švýcarský parlament dnes zamítl žádost o milost, kterou podal bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti (MUS) Petr Kraus. Federální soud v Bellinzoně v roce 2013 odsoudil šest manažerů MUS za podvod a praní špinavých peněz. Kraus tehdy dostal tříletý trest odnětí svobody. O milost požádal na počátku tohoto roku, kdy byl stále ve švýcarském vězení. Od poloviny září je však již na svobodě a zpět v Česku.

Švýcarský parlament v Bernu

Informoval o tom list Tagblatt i další švýcarská média.

O udělení milosti ve Švýcarsku rozhodují na společném zasedání obě komory parlamentu - Národní a Stavovská rada. Podle švýcarských médií se dnes švýcarští poslanci zabývali žádostí o milost poprvé po dvanácti letech. Zamítnutí doporučila už dříve parlamentní komise, která se udílením milostí zabývá a která se počátkem září sešla poprvé od roku 2008. Zákonodárci se dnes s jejím názorem ztotožnili.

Milost se podle švýcarských médií v zemi obvykle udílí jen v případě, že se závažné skutečnosti, okolnosti nebo důkazy objeví až po verdiktu nebo je nebylo možné při rozhodování soudu zohlednit. Parlament rozhoduje o milostech pouze tehdy, když rozsudek vynesl spolkový soud. V ostatních kauzách mají rozhodovací právo jednotlivé švýcarské kantony.

Krausův právník Petr Balcar na dotaz ČTK uvedl, že jeho klient podal ve Švýcarsku žádost o milost na počátku tohoto roku, tedy ještě v době, kdy si odpykával ve vězení trest. Žádal podle něj přitom jen o odpuštění zbytku trestu, aby se mohl osobně zúčastnit hlavního líčení u Městského soudu v Praze, kde se projednává kauza MUS. "Více jak před týdnem však trest celý vykonal a je již zpět v ČR," uvedl Balcar. To, že švýcarský parlament o milosti rozhodoval až v okamžiku, kdy se jeho klient ocitl na svobodě, podle právníka "ukazuje absurditu konání švýcarských justičních orgánů".

Komise švýcarského parlamentu, která zamítnutí milosti doporučila jednomyslně, ve zdůvodnění mimo jiné uvedla, že líčení v Praze by bylo možné se zúčastnit i prostřednictvím videokonference. Podmínkou udělení milosti ve Švýcarsku podle předsedy komise Daniela Fässlera navíc je i to, aby dotyčný svého činu litoval. "Že ukáže lítost a uzná svou chybu," uvedl důvody Fässler. Podle něj ale komise nenabyla dojmu, že by tomu tak v případě odsouzeného Čecha bylo.

V kauze vytunelování MUS čelil Kraus obžalobě také u pražského městského soudu. Loni v září bylo ale jeho stíhání zastaveno, neboť soud dospěl k závěru, že skutky, za které jej český stát obžaloval, jsou totožné se těmi, za něž Krause už odsoudili právě ve Švýcarsku. Podle švýcarské parlamentní komise žádal Kraus o propuštění, aby mohl u soudu v Česku svědčit ve prospěch dalšího obžalovaného a potažmo prokázat i svou nevinu. Po osvobození u českého soudu by tak mohl Kraus usilovat o revizi rozsudku i ve Švýcarsku.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal švýcarský soud v roce 2013 šest mužů - Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud zamítl žádosti o zkrácení trestu, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným.

Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku. Krause poslal soud do vězení na 36 měsíců, z toho na 16 měsíců nepodmíněně. Bývalý manažer dostal také podmíněnou pokutu se zkušební dobou dvou let. Za mříže zamířil nedobrovolně až v květnu loňského roku poté, co ho švýcarská policie zadržela na ženevském letišti.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 11:58 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 12:12 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží…

Střelba na permské univerzitě. Osm mrtvých, studenti vyskakovali z oken

20.09.2021 11:00 Aktualizováno Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

Související:

Právě se děje

reklama