Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou lidských práv, se připravují v nejbližších dnech napadnout u kasačního soudu úterní rozsudek zpřísňující historikovi Juriji Dmitrijevovi trest z 3,5 na 13 let vězení, protože Dmitrijev byl podle nich zbaven práva na obhajobu. Poté se obrátí na Evropský soud pro lidská práva, uvedl dnes ruský list Kommersant.

Rusko, ilustrační foto
doporučujeme

"Prodloužení již tak nespravedlivého uvězení Jurije Dmitrijeva považuji za skandální. Díky jeho statečnosti byly objeveny hroby tisíců obětí stalinismu, včetně Čechoslováků," napsal na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Je to důkaz, že Rusko politizuje historii a nedokázalo se vyrovnat se svou vlastní minulostí," dodal.

EU prostřednictvím mluvčí své diplomatické služby vyjádřila obavy, že "nepodložený a nespravedlivý rozsudek" nad Dmitrijevem "nevyhnutelně povede ke zhoršení situace ohledně dodržování lidských práv a zmenší prostor prostor pro občanskou společnost a nezávislé hlasy v Rusku". Proces a verdikt označila za "další do očí bijící příklad neodůvodněného a nepřijatelného právního tlaku na obránce lidských práv".

Odvolací soud v Petrozavodsku na severozápadě Ruska v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Dmitrijevovi, přezdívanému kvůli odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina "kronikář Gulagu".

Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla. Dmitrijev v Karélii na severozápadě Ruska objevil největší popraviště a také sestavil seznam 40.000 obětí Stalinova režimu.

Podle Kommersantu měl Dmitrijev vzhledem ke tříletému vyšetřování vyjít na svobodu podle původního rozsudku už v listopadu. Zpřísnění trestu téměř na čtyřnásobek přirovnávají ochránci lidských práv k "trestu smrti" nad čtyřiašedesátiletým Dmitrijevem.

Právníci upozorňují, že odvolací soudy v Rusku přistupují ke zpřísnění trestu jen v 15 procentech případů, a to obvykle nikoliv tak výrazným prodloužením doby trestu. Kommersant připomněl, že na jaře 2018 soud v Petrozavodsku zprostil historika všech obvinění, ale už o dva měsíce později byl muž znovu ve vyšetřovací vazbě kvůli novému obvinění, z násilí sexuálního charakteru vůči adoptované dceři, za což byl odsouzen. Vinu odmítal. Rozhodování odvolacího soudu se kvůli nemoci nezúčastnil Dmitrijevův obhájce Viktor Anufrijev, ale soud historikovi určil nového obhájce, který měl tři dny na seznámení s případem, čítajícím 19 svazků.

Memorial v prohlášení k odsouzení svého spolupracovníka uvedl, že příčinou tak tvrdého verdiktu může být nejen historikova práce na zvěčnění památky obětí sovětského teroru, ale i skutečnost, že Dmitrijev v roce 2015 veřejně hovořil o válce na východě Ukrajiny - a je možné, že právě toto bylo podnětem k vytvoření vykonstruovaného případu na základě "špinavého obvinění", které mělo vyloučit širokou solidaritu s Dmitrijevem.

Případ kronikáře Gulagu má ale přesto už mnoho let široký ohlas, dodal Kommersant a připomněl, že v pondělí více než dvě stovky ochránců lidských práv, historiků, vědců, umělců i členů prezidentské rady pro lidská práva vyzvali předsedu karelského nejvyššího soudu, aby případ kvůli nebezpečí podjatosti předal do jakékoliv jiné oblasti, kraje či autonomní republiky Ruska. Soud se rozhodl tuto žádost ani nekomentovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama