Merkelová je znepokojena těžebním sporem Řecka a Turecka

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes označila těžební spor mezi Řeckem a Tureckem za znepokojující. Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který o situaci ve východním Středomoří dnes jedná se svými unijními protějšky na neformálním zasedání v Berlíně, opětovně vyzval k diplomatickému řešení. Za předpoklad jednání ale považuje stažení vojenských lodí z oblasti. Usednutí Turecka k jednacímu stolu požadují i ostatní unijní ministři zahraničí, řekl dnes novinářům šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

"Jsme velmi znepokojeni situací ve východním Středomoří," řekla Merkelová, která se dnes v Berlíně sešla s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. "Dialog a uvolnění napětí jsou v zájmu všech," dodala.

S tím souhlasí i Maas, který po příchodu na neformální jednání ministrů zahraničí zemí EU vyzval k diplomatickému řešení. Ankaře i Aténám Německo podle něj sdělilo, že spor nelze vyřešit vojenskými loděmi.

"Musí se vést rozhovory, a to přímo mezi Aténami a Ankarou. Situace je velice složitá. Předpokladem rozhovorů je to, že manévry ve východním Středomoří budou ukončeny. K tomu může každá ze stran přispět, čímž vznikne prostor pro diplomatická jednání," řekl Maas. "Žádná ze stran si jistě nesedne ke stolu, dokud na moři proti sobě budou lodě," dodal.

K dialogu vyzval Maas Turecko i Řecko osobně v úterý, kdy obě země navštívil, aby se pokusil napětí zmírnit. Učinil tak v rámci toho, že Německo nyní předsedá Radě EU.

"Chceme, aby Turecko zastavilo a vysvětlilo své kroky a aktivity ve Středomoří," řekl Petříček. Ministři podle něj rovněž požadují, aby Turecko zahájilo věcná jednání o sporech týkajících se ekonomických zón a mezinárodního práva.

Eurokomisař pro sousedskou politiku a rozšíření Olivér Várhelyi dnes před schůzkou unijních ministrů řekl, že Turecko riskuje další nejistotu přístupových rozhovorů s EU. Ty jsou nyní na mrtvém bodě a podle loňského prohlášení unijních představitelů se Turecko členství v evropském bloku vzdaluje.

Turecko mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Ankara porušení mezinárodního práva odmítá a jako doprovod průzkumné lodi vyslala vojenská plavidla. Řecko v reakci uspořádalo námořní manévry, ke kterým se připojily Francie, Itálie a Kypr.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu řekl, že jeho země udělá vše, co bude nutné, aby zajistila svá práva ve Středozemním, Černém a Egejském moři. Dodal, že vedle politických a hospodářských kroků se Turecko nebude zdráhat učinit i ty vojenské.

O vývoji ve východním Středomoří jednali již ve středu unijní ministři obrany, kteří v Berlíně uspořádali rovněž neformální zasedání. Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová očekává, že otevření cesty k diplomatickým jednáním bude zdlouhavé a složité.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama