NÁZOR: Merkelová odchází. Politoložka nastiňuje, jaké budou důsledky pro postoj k Rusku

Parlamentní volby v Německu plánované na září letošního roku ukončí šestnáctileté kancléřství Angely Merkelové, připomíná Torrey Taussigová v komentáři pro server National Interest. Politoložka z Harvard Kennedy School konstatuje, že Merkelová za sebou sice zanechá smíšený odkaz na poli politiky vůči Moskvě, přesto Německo a Evropa ztrácí politika, který Rusku a jeho prezidentu Vladimiru Putinovi velmi dobře rozuměl.

Odchází silný zastánce tlaku na Rusko

Vztahy Evropy a Moskvy jsou pochopitelně křehké od chvíle, kdy Rusko v roce 2014 anektovalo Krymský poloostrov a vojensky vpadlo na Ukrajinu, nastiňuje odbornice. Dodává, že zmíněná anexe podnítila obnovení snah v rámci Severoatlantické aliance zvýšit výdaje na obranu a posílit odstrašovací opatření na svém východním křídle.

Pak přišlo posilování ruských ozbrojených sil, modernizace ruského jaderného arzenálu, neustávající kybernetické útoky a neomalené nasazení chemických zbraní k otravě bývalého ruského špióna Sergeje Skripala a předáka ruské opozice Alexeje Navalného, rekapituluje Taussigová. Doplňuje, že toto vedlo Evropskou unii k uvalení dalších sankcí na Rusko.

Na pozadí těchto destabilizujících akcí byla německá kancléřka silným zastáncem udržování tlaku na Rusko prostřednictvím vytrvalých a koordinovaných sankcí, vysvětluje politoložka. Podotýká, že Německo se také snažila v rámci takzvaného Minského procesu dosáhnout pokroku v situaci na Ukrajině, i když dosud zaznamenala jen omezený úspěch.

"Avšak politika Merkelové vůči Rusku byla také silně kritizována ve Washingtonu, Kyjevě a dalších evropských metropolích," pokračuje expertka. Uvádí, že pozornost poutala především kancléřčina houževnatá podpora plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět ruský plyn přímo do Německa po dně Baltského moře, díky čemuž obejde Ukrajina, která přijde o miliardy dolarů za transitní poplatky.  

Na rozdíl od administrativy amerického prezidenta Joe Bidena, která považuje plynovod především za geopolitický projekt posilující ruský vliv a ruské páky na Evropu a Ukrajinu, německá kancléřka celý projekt vnímá jako čistě obchodní záležitost, vysvětluje Taussigová. Upozorňuje, že díky rozhodnutí německé vlády plynovod dokončit, ponese příští kancléř ještě větší odpovědnost za budoucnost Ukrajiny.

Na politické křižovatce

Navzdory smíšeným výsledkům Angela Merkelová přesto rozuměla Vladimiru Putinovi a jeho záměrům, domnívá se autorka komentáře. Kancléřka podle ní Rusko zná - ostatně plynně hovoří rusky - a věří, že složité problémy lze vyřešit skrze dialog.

Merkelová a Putin se tak během svých dlouhých pobytů v úřadu mnohokrát setkali, připomíná politoložka. Proto se obává, že Německo ztratí důležitého vyjednavače, až kancléřka odejde do politického důchodu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"S blížícími se zářijovými volbami představují hlavní německé politické strany odlišné politiky vůči Rusku," píše Taussigová. Nastiňuje, že nejtvrdší postoj vůči Moskvě zaujaly německá Strana zelených a její kandidátka na kancléřku Annelena Bearbocková, která vyzývala k zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2 a vystupuje proti autoritářským mocnostem, Rusko a Čínu nevyjímaje, přičemž takový postoj silně rezonuje i ve Washingtonu.  

Pokud se jako vůdce příští německé vládní koalice naopak prosadí kandidát Křesťansko-demokratické unie Armin Laschet, pak by přístup Německa vůči Moskvě zřejmě definovaly spíše ekonomické zájmy než politické a geopolitické obavy, míní politoložka. Dodává, že důležité budou také francouzské prezidentské volby plánované na příští rok, které určí, jakého partnera bude mít Německo při prosazování svých zájmů v Evropě a vůči Rusku.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Rusko plynovod Nord Stream 2 Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy