Ministr: Londýn není místem na praní ruských peněz

Londýn, který je předním světovým finančním centrem, není místem k praní ruských peněz. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil britský ministr dopravy Grant Shapps. Britský parlamentní výbor pro tajné služby a bezpečnost v úterý zveřejnil zprávu, v níž uvádí, že se Londýn stal výhodnou destinací pro ruské oligarchy a jejich peníze. Londýn je v ní označen za "prádelnu".

Grant Shapps
doporučujeme

"Británie vítala ruské peníze a kladla jen málo dotazů, pokud vůbec nějakých, na původ tohoto značného bohatství," citovala ze zprávy agentura Reuters. Výbor na zprávě pracoval 18 měsíců a podle Reuters ji dokončil v březnu 2019. Vládě ji podle dřívějších zpráv místních médií poslal loni v říjnu. Opozice chtěla, aby se dokument na veřejnost dostal ještě před prosincovými parlamentními volbami. Zveřejnění zprávy však podléhá souhlasu úřadu premiéra.

"Je velmi, velmi důležité, aby bylo zachováno dobré jméno Londýna, City a Spojeného království, pokud jde o legislativu proti praní špinavých peněz," uvedl Shapps v rozhovoru s BBC. "Tady není místo na praní peněz, není to tu vítáno," zdůraznil.

Parlamentní výbor ve své zprávě hovoří o Rusku jako o hrozbě pro Spojené království a Západ v řadě oblastí, od špionáže, přes možné kybernetické zasahování do voleb a praní špinavých peněz. Výbor ale uvedl, že nemohl dojít k závěru, zda Rusko zasahovalo do referenda o brexitu z roku 2016, protože nedostal od vlády, ani od rozvědky dostatečné zhodnocení možného zasahování Moskvy do hlasování. Kreml vzápětí opět odmítl, že někdy zasahoval do volebního procesu v jakékoli jiné zemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama