Ministr: Londýn není místem na praní ruských peněz

Londýn, který je předním světovým finančním centrem, není místem k praní ruských peněz. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil britský ministr dopravy Grant Shapps. Britský parlamentní výbor pro tajné služby a bezpečnost v úterý zveřejnil zprávu, v níž uvádí, že se Londýn stal výhodnou destinací pro ruské oligarchy a jejich peníze. Londýn je v ní označen za "prádelnu".

Grant Shapps
doporučujeme

"Británie vítala ruské peníze a kladla jen málo dotazů, pokud vůbec nějakých, na původ tohoto značného bohatství," citovala ze zprávy agentura Reuters. Výbor na zprávě pracoval 18 měsíců a podle Reuters ji dokončil v březnu 2019. Vládě ji podle dřívějších zpráv místních médií poslal loni v říjnu. Opozice chtěla, aby se dokument na veřejnost dostal ještě před prosincovými parlamentními volbami. Zveřejnění zprávy však podléhá souhlasu úřadu premiéra.

"Je velmi, velmi důležité, aby bylo zachováno dobré jméno Londýna, City a Spojeného království, pokud jde o legislativu proti praní špinavých peněz," uvedl Shapps v rozhovoru s BBC. "Tady není místo na praní peněz, není to tu vítáno," zdůraznil.

Parlamentní výbor ve své zprávě hovoří o Rusku jako o hrozbě pro Spojené království a Západ v řadě oblastí, od špionáže, přes možné kybernetické zasahování do voleb a praní špinavých peněz. Výbor ale uvedl, že nemohl dojít k závěru, zda Rusko zasahovalo do referenda o brexitu z roku 2016, protože nedostal od vlády, ani od rozvědky dostatečné zhodnocení možného zasahování Moskvy do hlasování. Kreml vzápětí opět odmítl, že někdy zasahoval do volebního procesu v jakékoli jiné zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud udělil tresty vězení v údajně vykonstruované kauze

06.08.2020 20:09 Moskevský soud dnes odsoudil sedm mladých Rusů a Rusek "za extremismus" k trestům až k sedmi letům…

Norsko obnovilo povinnost karantény pro osoby přijíždějící z ČR

06.08.2020 17:07 Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit…

Bělorusko podle Lukašenka zadrželo před volbami americké občany

06.08.2020 15:53 Krátce před prezidentskými volbami v Bělorusku byli zadrženi lidé s americkým pasem, kteří mají…

Británie zavede karanténu pro cestující z Belgie, píšou média

06.08.2020 13:23 Britská vláda zavede povinnou dvoutýdenní karanténu pro všechny, kdo do země přijedou z Belgie, ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama