Ministr Medinskij znovu kritizoval Prahu. Hrozí Česku sankce?

Vedení šestého pražského obvodu se postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura RIA Novosti, to řekl ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Prohlásil, že jeho země naopak "v naprostém pořádku udržuje památníky československých legionářů," kteří bojovali v Rusku na sklonku první světové války. Ruský senátor Sergej Cekov podle RIA Novosti uvedl, že navrhuje zvážit uvalení hospodářských sankcí na Česko kvůli postupu radnice Prahy 6 ohledně kontroverzní sochy sovětského maršála Ivana Koněva.

Medinského rozhovor je reakcí na spory, které se v posledních dnech vedou kolem kontroverzního památníku sovětského maršála Ivana Koněva v pražském Bubenči: socha byla minulý měsíc jako již několikrát v minulosti poškozena a objevily se hlasy, aby byla ze svého místa odstraněna. Kritici maršála, který velel v roce 1945 sovětským jednotkám při osvobozování Československa od nacistů, připomínají Koněvovu roli v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi.

"V Rusku stojí 22 památníků a pamětních desek v místech hrobů českých legionářů a všechny jsou udržovány v naprostém pořádku, starají se o ně. Protože my smlouvu mezi námi a Čechy dodržujeme, neboť je to prostě povinnost kulturních lidí," řekl ruský ministr Medinskij.

Česká republika si opakovaně stěžuje na nezájem ruské strany o legionářské památníky a na poškozování hrobů českých vojáků v Rusku. Místní úřady v ruských regionech nezřídka odmítají památníky stavět a udržovat, české legionáře označují za vrahy a komplice protibolševických bělogvardějských armád.

Na opravu českých válečných hrobů do Ruska kvůli tomu Česká republika letos oproti minulosti nepošle žádné peníze. Okázalé neplnění ruských závazků přiznávají i někteří ruští historici.

Medinskij v rozhovoru znovu důrazně kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, kterého v jednom z minulých rozhovorů přirovnal k nacistickým gauleiterům, vůdcům regionálních odboček NSDAP. "Pokud se budeme chovat tak, jak předpokládá tento český politik, pak bude zjevně dalším krokem pálení ruskojazyčných knih," poznamenal ruský ministr kultury.

Senátor Cekov, který byl do Rady federace ruského parlamentu zvolen na Ruskem anektovaný Krym a v horní parlamentní komoře je členem zahraničního výboru, dnes kvůli postupu radnice Prahy 6 navrhl uvalit na Česko hospodářské sankce. "Musíme v této otázce reagovat principiálně a tvrdě, včetně zavedení hospodářských sankcí," řekl agentuře RIA Novosti. "S ohledem na to, že v Evropské unii myslí pouze na peníze a morální a duchovní hodnoty pro ně nemají žádný význam, je zapotřebí je potrestat ekonomicky. Především zcela přerušit výměnu turistů s Českem."

K dnešnímu zasedání zastupitelstva Prahy 6, které jedná o osudu Koněvova památníku, zveřejnil komentář oficiální list ruské vlády Rossijskaja gazeta. V textu nazvaném "Válka bez vítězství" napsal, že pomník poškozovali "jacísi tajemní vandalové", a naznačil, že pražské úřady jejich akce tolerují, aby se mohly odvolat na odpor místních obyvatel vůči Koněvově soše.

"Všechny akty vandalismu začaly s příchodem jakéhosi Ondřeje Koláře na post starosty Prahy 6, který vyplaval z hlubin české politiky v roli vůdce místní organizace strany TOP 09," uvedl list, který stranu popsal jako krajně pravicovou formaci orientovanou výhradně na Západ. "Čím slabší jsou (v ČR) pozice stoupenců Západu, tím tvrdší je protiruská rétorika a protiruské akce," konstatoval s odvoláním na volební výsledky TOP 09.

"Češi jsou snášenlivý a mírumilovný národ. Velkých vojenských vítězství nedosáhli. Ani v této válce s památníkem maršálu Ivanu Koněvovi nezvítězí. I kdyby žulová podoba vojevůdce z náměstí zmizela, zůstane Koněv v historii zapsán jako jeden z epických hrdinů, který porazil nacismus. A pokud si někdo vzpomene na ty, kdo s památníkem bojují, pak jen jako na ubohé zbabělce a neškodné darebáky," napsal ruský deník.

Koněvova bronzová socha v nadživotní velikosti je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky a byla odhalena 9. května 1980.

Prezident Miloš Zerman, který dnes končí návštěvu státní návštěvu Srbska, v Bělehradě na dotaz ČTK řekl, že ho zaujal nápad europoslance Jana Zahradila (ODS) přesunout Koněvovu sochu na pozemky ministerstva obrany v Praze. "Docela se zájmem jsem zhlédl na názor poslance Zahradila, který říkal, že obrana má na Praze 6 celou řadu objektů včetně zahrad a že by bylo možné do některé z těchto zahrad sochu maršála Koněva umístit," poznamenal prezident. S ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) o tom zatím nehovořil.

Související

Socha maršála Koněva (foto: Matěj Baťha)

Medinskij: Odeslání sochy Koněva do Ruska by mohlo způsobit potíže

Bývalý ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, který nyní působí jako poradce prezidenta Vladimira Putina, varoval před možností, že by odstraněná pražská socha sovětského maršála Ivana Koněva byla předána Rusku. Takový krok by totiž podle něj mohl inspirovat další východoevropské státy k vývozu sovětských pomníků do Ruska.

Více souvisejících

Vladimir Medinskij (ruský ministr) maršál Koněv Osvobození Rusko Praha Ondřej Kolář (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy