Minsk a Moskva za protesty v Bělorusku vidí Západ

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes prohlásil, že scénář nynějších protestů v Bělorusku proti jeho režimu se připravoval na Západě deset let. Obdobně šéf ruské civilní rozvědky SVR a blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Sergej Naryškin dnes obvinil Spojené státy, že sehrávají klíčovou roli v demonstracích v Bělorusku, které je nejbližším spojencem Moskvy.

Ilustrační fotografie

USA podle šéfa SVR do přípravy protestů vložily přes nevládní organizace miliony dolarů. Lukašenko z podílu na běloruských protestech opět obvinil mimo jiné také Česko. Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská naopak v ukrajinskému tisku slíbila Lukašenkovi "bezpečnostní záruky", pokud se vzdá moci.

"Abychom strhli masky, nazvěme hráče jejich jmény. Na úrovni globálních center jsou to především Spojené státy, konkrétně jejich síť nadací na podporu takzvaných demokratů. Na evropském kontinentu aktivně působí američtí satelité: Polsko, Litva, Česko a - bohužel - naše Ukrajina," řekl Lukašenko podle agentury TASS. Každá z uvedených zemí podle běloruského vůdce sehrála svou roli: "Česko je odedávna informačním střediskem, Polsko bylo zpočátku inkubátorem médií, jako je televize Belsat, Nexta a další, a pak místem pro alternativní orgány v exilu. Litva, dotčená stavbou jaderné elektrárny v Bělorusku, rozbourávala vztahy mezi Běloruskem a Evropou. Ukrajina, nehledě na naši podporu například v otázkách územní celistvosti a dalších, se stala předsunutou hlídkou politických provokací," řekl Lukašenko.

Taktika organizátorů demonstrací se podle něj opírala o "klasickou americkou příručku barevných revolucí" a zpětně lze vystopovat všechny etapy vytváření "scénáře zničení naší země, který jsme naštěstí nedovolili a nedovolíme uskutečnit".

Podobně "západní stopu v běloruských událostech" vidí šéf ruské rozvědky Naryškin. Podle agentury Interfax prohlásil, že USA do protivládních akcí v Bělorusku vložily přes nevládní organizace řádově 20 milionů dolarů (asi 450 milionů Kč). Za tyto peníze podle Naryškina vznikla síť "nezávislých bloggerů" a účtů na sociálních sítích a zároveň se platil "výcvik nejschopnějších aktivistů v Polsku, Litvě a na Ukrajině pro pouliční nepokoje, který vedli zkušení američtí instruktoři pro nenásilné protesty". Washington se snažil zorganizovat v Bělorusku revoluci a protiústavní převrat, uvedl Naryškin. Proto se podle něj také Washington snaží evropské spojence přimět ke zvýšení tlaku na Minsk, aby donutil legitimní vedení země k dialogu s koordinační radou pro předání moci.

Protesty v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, vládnoucí zemi už 26 let. Opozice a část běloruské veřejnosti pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Protesty nepotlačily ani brutální policejní zásahy v prvních dnech po volbách. Za Lukašenkovo odstoupení demonstrují každou neděli v Minsku desítky tisíc lidí. Interfax připomněl, že během protestů pořádkové síly zadržely na 10.000 osob, několik lidí přišlo o život a po volbách se objevily zprávy o krutém zacházení i mučení zadržených. Úřady podle náčelníka běloruské kriminální policie dostaly na 2000 stížností na příslušníky pořádkových sil.

Rusko své imperiální ambice nikdy neopustí, kritizuje politolog

29.07.2021 00:01 NÁZOR - Zájmy obklopující Rusko rozdělují západní svět, domnívá se politolog Šarūnas Liekis z…

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají…

27.07.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR - Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp,…

Ruský soud poslal za mříže "vzbouřence" proti protinákazovým restrikcím

27.07.2021 08:00 Soud v Rostovu na Donu na jihu Ruska v pondělí odsoudil k nepodmíněným trestům pět obyvatel…

Hospitalizace v Británii jsou na čtyřměsíčním maximu

26.07.2021 19:08 Nová vlna epidemie covidu-19 v Británii se zdá být na ústupu. Po dvou měsících stoupajících…

Marketingový trik? Na novém ruském letounu něco nesedí, tvrdí vojenský…

26.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní…

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

25.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Britský ministr Javid se omluvil za výzvu, aby se lidé přestali před virem…

25.07.2021 21:30 Aktualizováno Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se dnes omluvil za volbu slov v twitterovém příspěvku, v…

Související:

Právě se děje