Minsk čeká další velký protest proti Lukašenkovi

Běloruská policie v sobotu zadržela 430 lidí, kteří se v Minsku zúčastnili opozičního pochodu žen proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom běloruská média s odvoláním na údaje, které dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra. Běloruská metropole se přitom dnes připravuje na další velkou protivládní demonstraci, která má začít ve 13:00.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

Předchozí neděle se na protestech vždy sešlo kolem 100.000 lidí. Ministerstvo vnitra dnes tvrdilo, že v sobotu se v zemi konalo celkem 14 akcí na podporu Lukašenka, na které přišlo dohromady 5600 lidí. Naproti tomu "celkový počet účastníků 11 protestních akcí nepřesáhl 900". V Minsku se prý pochodu žen zúčastnilo kolem 500 osob.

Agentury AFP a Reuters přitom informovaly, že jen tohoto protestu v metropoli se zúčastnilo asi 2000 žen. Pochod do centra hlavního města v jednu chvíli policie zablokovala a pak začala účastnice protestu hromadně zadržovat.

Nezávislý zpravodajský web Tut. by poznamenal, že většinu zadržených policie v sobotu večer po identifikaci zase propustila. Kromě Minska policie zatýkala účastníky akcí proti Lukašenkovi také ve měch Mazyr, Vetka a Lida.

Agentura DPA napsala, že před dnešní demonstrací v Minsku začaly bezpečnostní síly již ráno uzavírat velká náměstí. Ministerstvo vnitra vydalo důrazné varování před účastí na protestech, a to nejen v metropoli, ale i v dalších běloruských městech. Pohrozilo přitom použitím síly proti těm, kdo tuto výzvu neuposlechnou.

Protesty jsou organizovány prostřednictvím aplikace služby Telegram, která umožňuje zasílání zpráv, fotografií, videí a různých souborů. Portál Nexta Live, který má přibližně dva miliony předplatitelů, tam zveřejnil seznam jmen a dat narození kolem 1000 příslušníků bezpečnostních sil, kteří používají násilí proti pokojným demonstrantům. Seznam podle portálu sestavila hackerská skupina jménem Cyber Partisans. Nexta Live uvedl, že bezpečnostní síly byly předem varovány před plněním "zločinných rozkazů" vedení státu, protože jinak budou postupně zveřejňována jména dalších policistů.

Po oznámení úřadů, že srpnové volby vyhrál s více než 80 procenty hlasů Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let, propukly v Bělorusku rozsáhlé protesty. Hodně Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný. Opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace, jejichž účastníci požadují odchod Lukašenka a nové volby, pokračují přes brutální policejní zákroky a zatýkání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Lék nesmí být horší než nemoc. Profesor z Oxfordu promluvil o koronaviru

20.10.2020 00:01 NÁZOR - V roce 1968, na vrcholu poslední velké chřipkové pandemie, zemřel po celém světě nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama