Minsk ruší akreditace a povolává velvyslance na konzultace

Běloruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že všem zahraničním médiím ruší akreditace. Novináři o ně budou muset znovu požádat. Ministerstvo také povolává své velvyslance v Polsku a Litvě od 5. října ke konzultacím do Minsku - a navrhlo Varšavě a Vilniusu, aby učinili totéž se svými velvyslanci. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na mluvčího běloruské diplomacie.

Bělorusko, Minsk

"Velvyslanci Běloruska v Polsku a Litvě jsou od 5. října odvoláni do Minska ke konzultacím. Velvyslancům Polska a Litvy jsme navrhli následovat tento příklad," řekl mluvčí Anatolij Glaz podle státní agentury Belta.

Varšava a Vilnius patří k nejostřejším kritikům běloruského režimu a zasazovaly se o to, aby Evropská unie uvalila sankce za falšování voleb a porušování lidských práv i na Alexandra Lukašenka. Jeho oficiálně úřady vyhlášené a opozicí současně zpochybněné vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna vedlo v Bělorusku k nebývalé vlně protestů.

Nové akreditace zpravodajům zahraničních médií hodlá ministerstvo zahraničí udělovat podle nových pravidel, které prý už delší čas připravovalo. Příslušné usnesení, které dnes přijala vláda, má ministerstvo zveřejnit příštích dnech. Stávající pravidla, přijatá v roce 2008, podle prý ministerstva zastaralá. A za nutné také považuje zajistit "informační bezpečnost" a "informační svrchovanost" Běloruska v situaci, kdy je "nezbytné uplatňovat ochranná opatření".

Stávající akreditace přestávají platit od dnešního dne a od pondělka bude možné žádat o nové.

"Nová ustanovení umožní ministerstvu, zahraničním médiím a jejich novinářům vybudovat nový, efektivnější a transparentnější model součinnosti s cílem šířit objektivní a mnohostranné informace o Bělorusku v zahraničí," dodala běloruská diplomacie podle státní agentury.

Běloruské sdružení novinářů a nezávislá média ve čtvrtečním prohlášení vyzvaly úřady, aby ukončily nátlak na populární portál Tut.by a přestaly s protiústavním omezováním svobody slova. Tut.by patří k hlavním informačním zdrojům o protivládních protestech, které státní média v Bělorusku pomíjejí.

"Nátlak na Tut.by a omezení přístupu k nezávislým portálům, které se také děje z rozhodnutí ministerstva informací, představují nejhrubší porušení svobody slova, kterou zaručuje běloruská ústava," stojí v prohlášení, které zveřejnil na svém webu list Naša Niva. "Překážky v práci nejpopulárnějších médií v Bělorusku nejen porušují svobodu tisku, ale i omezují práva každého občana na informace o situaci v zemi a ukazují na pohrdání občany," píše se v dokumentu.

Demonstrace proti setrvání Lukašenka v úřadu prezidenta trvají v zemi již osmý týden. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že srpnové volby vyhrál podvodně, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání. Lukašenko se snaží největší protesty od svého nástupu k moci před 26 lety potlačit nejrůznějšími způsoby. Řada reportérů domácích i zahraničních médií byla přes jasné novinářské označení přinejmenším na několik hodin zadržena. Kromě reportérů západních médií se to opakovaně stalo i zpravodajovi ruské státní agentury TASS i některým dalším ruským novinářům.

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

Související:

Právě se děje

reklama