Minsk ruší akreditace a povolává velvyslance na konzultace

Běloruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že všem zahraničním médiím ruší akreditace. Novináři o ně budou muset znovu požádat. Ministerstvo také povolává své velvyslance v Polsku a Litvě od 5. října ke konzultacím do Minsku - a navrhlo Varšavě a Vilniusu, aby učinili totéž se svými velvyslanci. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na mluvčího běloruské diplomacie.

Bělorusko, Minsk
doporučujeme

"Velvyslanci Běloruska v Polsku a Litvě jsou od 5. října odvoláni do Minska ke konzultacím. Velvyslancům Polska a Litvy jsme navrhli následovat tento příklad," řekl mluvčí Anatolij Glaz podle státní agentury Belta.

Varšava a Vilnius patří k nejostřejším kritikům běloruského režimu a zasazovaly se o to, aby Evropská unie uvalila sankce za falšování voleb a porušování lidských práv i na Alexandra Lukašenka. Jeho oficiálně úřady vyhlášené a opozicí současně zpochybněné vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna vedlo v Bělorusku k nebývalé vlně protestů.

Nové akreditace zpravodajům zahraničních médií hodlá ministerstvo zahraničí udělovat podle nových pravidel, které prý už delší čas připravovalo. Příslušné usnesení, které dnes přijala vláda, má ministerstvo zveřejnit příštích dnech. Stávající pravidla, přijatá v roce 2008, podle prý ministerstva zastaralá. A za nutné také považuje zajistit "informační bezpečnost" a "informační svrchovanost" Běloruska v situaci, kdy je "nezbytné uplatňovat ochranná opatření".

Stávající akreditace přestávají platit od dnešního dne a od pondělka bude možné žádat o nové.

"Nová ustanovení umožní ministerstvu, zahraničním médiím a jejich novinářům vybudovat nový, efektivnější a transparentnější model součinnosti s cílem šířit objektivní a mnohostranné informace o Bělorusku v zahraničí," dodala běloruská diplomacie podle státní agentury.

Běloruské sdružení novinářů a nezávislá média ve čtvrtečním prohlášení vyzvaly úřady, aby ukončily nátlak na populární portál Tut.by a přestaly s protiústavním omezováním svobody slova. Tut.by patří k hlavním informačním zdrojům o protivládních protestech, které státní média v Bělorusku pomíjejí.

"Nátlak na Tut.by a omezení přístupu k nezávislým portálům, které se také děje z rozhodnutí ministerstva informací, představují nejhrubší porušení svobody slova, kterou zaručuje běloruská ústava," stojí v prohlášení, které zveřejnil na svém webu list Naša Niva. "Překážky v práci nejpopulárnějších médií v Bělorusku nejen porušují svobodu tisku, ale i omezují práva každého občana na informace o situaci v zemi a ukazují na pohrdání občany," píše se v dokumentu.

Demonstrace proti setrvání Lukašenka v úřadu prezidenta trvají v zemi již osmý týden. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že srpnové volby vyhrál podvodně, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání. Lukašenko se snaží největší protesty od svého nástupu k moci před 26 lety potlačit nejrůznějšími způsoby. Řada reportérů domácích i zahraničních médií byla přes jasné novinářské označení přinejmenším na několik hodin zadržena. Kromě reportérů západních médií se to opakovaně stalo i zpravodajovi ruské státní agentury TASS i některým dalším ruským novinářům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruce pryč od Libye, žádá OSN zainteresované státy. Mírová jednání jsou na…

21.10.2020 12:28 Mírová jednání soupeřících libyjských kabinetů jsou na dobré cestě k trvalému klidu zbraní, domnívá…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 12:10 V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Vilnius kvůli běloruské jaderné elektrárně rozdává jodové tablety

21.10.2020 08:45 Úřady ve Vilniusu preventivně nabízejí obyvatelům města zdarma jodové tabletky, informoval polský…

Ruské ministerstvo obrany chce otevřít kancelář v Srbsku

21.10.2020 07:49 Ruské ministerstvo obrany chce otevřít svou kancelář v Srbsku, jejímž účelem bude prohlubovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama