Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská měla zapojit do pondělního jednání rady ministrů zahraničí Evropské unie v Bruselu. Mluvčí běloruské diplomacie to podle agentury BelTA označil za vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Cichanouská po srpnových prezidentských volbách, které má za zfalšované, musela ze země odjet do Litvy.

"Samozřejmě by to mohlo být směšné a kuriózní, kdyby to nebylo tak smutné. Ve skutečnosti je zcela zřejmé, že takové jednání, jestli se uskuteční, je drzým a otevřeným zasahováním do vnitřních záležitostí naší země a naprostou neúctou k jejím občanům," řekl státní agentuře BelTA mluvčí Anatol Glaz.

"Proč vůbec pořádat volby, pokud můžete jednoduše zvenčí určit nějaký ve všech směrech vhodný subjekt a předstírat, že s ním budujete vztahy? Po takových krocích, podle mého názoru, nebude nikomu nutné dokazovat, že se realizuje kurz zaměřený na podkopání suverenity Běloruska," prohlásil Glaz.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí chtějí zabývat mimo jiné i vývojem v Bělorusku a možnými sankcemi proti představitelům tamního režimu. Do tohoto jednání by se měla zapojit i Cichanouská, kterou běloruská opozice považuje za skutečnou vítězku srpnových prezidentských voleb.

Po oznámení úřadů, že srpnové volby vyhrál s více než 80 procenty hlasů Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let, propukly rozsáhlé protesty. Hodně Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný. Opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace, jež nepotlačily ani brutální policejní zákroky, pokračují. Jejich šestý týden by měl v neděli vyvrcholit dalším masovým protestem v Minsku, do něhož by se podle očekávání mohly jako o předchozích nedělích opět zapojit desítky tisíc lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Karabachu pokračují, Pompeo podnikl pokus o ukončení konfliktu

23.10.2020 21:06 Aktualizováno Arménské a ázerbájdžánské síly dnes pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy…

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama