Mocenské rošády v Rusku. Odborník naznačil, co se děje v pozadí boje o moc

NÁZOR - V lednu letošního roku odstoupil ruský generální prokurátor Jurij Čajka, který funkci vykonával téměř 14 let, připomíná Ben Noble v komentáři pro server Moscow Times. Expert na východní Evropu působící na University College London poukazuje, že Čajkův nástupce Ivan Krasnov působil dosud jako zástupce ředitele vyšetřovacího výboru, který je považován za hlavního soupeře ruské prokuratury ve struktuře ruských represivních složek.

Od chvíle, kdy Krasnov usedl do funkce, se snaží vytvořit vlastní tým a nahrazuje klíčové postavy dosazené Čajkou, což vede k rošádám na federální i regionální úrovni, upozorňuje odborník. Dodává, že to může svádět k vnímání ruských bezpečnostních organizací, včetně ministerstva vnitra a tajné služby FSB, jako rivalů, kteří usilují o loajalitu svých pracovníků a brání jejich přesunu do jiných institucí.  

Ve skutečnosti jsou poslední otřesy v ruské prokuratuře právě ukázkou přesunu pracovníků mezi institucemi, a to i na nejvyšší úrovni, deklaruje Noble. Model přirovnává ke sňatkům mezi panovnickými rody ve středověké Evropě, kdy výměna příslušníků urozených rodin - v tomto případě státních organizací - může udržovat či posilovat spojenectví a vytvářet informační kanály, které umožňují rivalům dohlížet na sebe navzájem.

Na výměně představitelů má zájem i Kreml, který tímto udržuje rovnováhu sil mezi různými institucemi, naznačuje expert. Soudí, že dalším faktorem je také nepotismus v ruské prokuratuře.

V rodinném kruhu

"V Rusku může být vynucování práva rodinný byznys, poměrně doslova," pokračuje Noble. Připomíná, že v roce 2019 by syn zástupce generálního prokurátora Jurije Guljagina, Alexandr Guljagin, jmenován prokurátorem ve Voroněžském regionu, když nahradil Nikolaje Šiškina, který se stal zástupcem generálního prokurátora.

V březnu 2019 se přitom Šiškin zúčastnil motorkářského festivalu ve Voroněži organizovaného klubem Železní ptáci, jehož zakládajícím členem je Artjom Čajka, syn Jurije Čajky, nastiňuje odborník. Dodává, že tuto osobu organizace opozičního protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného zařadila v roce 2015 mezi příslušníky klanu Čajků s vazbami na špinavý byznys.

Další zástupce generálního prokurátora jmenovaný v roce 2019, Dmitrij Demešin, má také vazby na Artjoma Čajku, upozorňuje akademik. Vysvětluje, že Demešin zastával v letech 2012-2014 funkci prokurátora v Kalužské oblasti, kde Čajka působil ve velké firmě, kterou během Demešinova mandátu ovládl.

V roce 2014, kdy Demešin přesídlil do Moskvy začal pracovat v úřadu generálního prokurátora pro boj s korupcí, v pozici oblastního prokurátora jej nahradil zmíněný Alexandr Guljagin, který byl nyní přesunut do Voroněže, kde kruh těchto spletitých rodinných vazeb vznikl, dodává Noble.

Medveděv, nebo Sečin?

Na změn ve vysokých patrech ruské prokuratury se dá podle experta podhlížet i jinak. "Zatímco Čajka byl generálním prokurátorem, dva jeho zástupci - Alexandr Gutsan a Nikolaj Vinničenko - byli pasováni za kandidáty na jeho náhradu," uvádí Noble. Podotýká, že oba byli spolužáci někdejšího premiéra Dmitrije Medveděva na právnické fakultě na Leningradské státní univerzitě.

Proti tomu současný generální prokurátor Krasnov má vazby na Ivana Tkačeva, ředitele FSB, a Igora Sečina, ředitele ropného gigantu Rosneft, uvádí odborník. Dodává, že Tkačev předtím vedl 6. oddělení FBS přezdívané "Sečinovy zvláštní síly", navíc kolují zprávy o příbuzenském vztahu manželek obou mužů a jejich společných dovolených.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Medveděv a Sečin jsou přitom známí rivalové, připomíná Noble. Konstatuje, že podle jednoho z vysvětlení jsou tak poslední změny v ruské prokuratuře odrazem toho, že štěstěna koalic spojených s oběma postavami se přesouvá ve prospěch té Sečinovy.

S ohledem na Krasnovovy vazby na Tkačeva je možné tyto personální změny obecněji chápat jako vítězství "siloviků" nad technokraty, stejně jako výrazné posílení vlivu FSB na úřad generálního prokurátora, domnívá se expert.

Bezpečnostní složky a transformace režimu

Načasování otřesů v prokuratuře je podstatné, míní Noble. Podotýká, že odvolání Čajky přišlo jen pár dní poté, co ruský prezident Vladimir Putin přednesl klíčovou řeč v parlamentu, kterou odstartoval proces ústavních změn, a tento vývoj je nutné posuzovat v širším kontextu transformace ruského režimu.

"Udržení kontroly nad elitami v tomto období reforem je pro Putina klíčové," píše odborník. To podle něj vyžaduje zajištění poddajnosti a loajality "siloviků", aby chránili pozici prezidenta a potlačovali odpor, přičemž sesazením Čajky a rozbitím jeho klientelistické sítě Kreml demonstruje, že má stále dlouhé ruce.     

Související

Více souvisejících

Rusko Jurij Čajka Dmitrij Medveděv Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

Kyjev: Pokud Ukrajina padne, nastane třetí světová válka

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal ve středu uvedl, že v případě porážky Ukrajiny v konfliktu s Ruskem nastane třetí světová válka. Americký Kongres vyzval, aby schválil zpožděný balík vojenské pomoci pro jeho zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy