Mohou za pandemii netopýři? Ochránkyně zvířat ukázala na jiné viníky

Nový koronavirus pochází podle řady teorií z netopýrů, kteří se tak v očích mnoha lidí stali viníky pandemie nemoci covid-19. Britská ochránkyně zvířat Lisa Worledgeová však ukazuje na někoho jiného.

Netopýr, ilustrační foto
doporučujeme

K teorii, že virus SARS-CoV-2 pochází z netopýrů a na člověka se přenesl prostřednictvím jiného zvířete na zvířecím trhu ve Wu-chanu, se přiklání odborníci po celém světě. Podle ochránkyně netopýrů Lisy Worledgové z Bat Conservation Trust (BCT) jsou netopýři nespravedlivě obviňováni za vznik celosvětové pandemie covid-19, za což mohou neprokázané teorie, které se objevují na internetu.

„Je strašlivé vidět některé reakce,“ řekla Worledgová dle webu televize Sky News a dodala, že kvůli „neověřeným“ informacím na některých místech dochází k utrácení netopýrů jen kvůli tomu, co lidé četli nebo slyšeli.

Předpokládá se, že vir SARS-CoV-2 pochází z trhu se zvířaty ve Wu-chanu, který byl ihned uzavřen, ale toto tvrzení nebylo prokázáno. Velká Británie je přesvědčena o přenosu viru ze zvířete na člověka, ale podle Worledgové tuto pandemii nezpůsobili netopýři, ale lidé.

„Způsobili jsme to tím, jak jsme zacházeli s prostředím. Může za to lidská manipulace s přírodou, která umožňuje vytvořit živnou půdu virům, protože se člověk díky nelegálním obchodům se zvířaty setká s volně žijícími druhy,“ řekla Worledgová a dodala, že tato pandemie má původ jen v lidské činnosti.

Worledgová naléhá, že pokud se jedinec chce dozvědět pravdivé informace o netopýrech, má se obrátit na BTC, nikoliv spoléhat na informace z druhé ruky. „Naším zájmem je předat fakta, a ne že si lidé přečtou pouze titulek a vyvozují závěry,“ dodala Worledgová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku zneškodnili skupinu stoupenců IS, jež prý chtěla útočit ve školách

13.07.2020 17:57 Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že v Rostovské oblasti na jihu evropské části země…

Safronov byl obviněn z vlastizrady, vinu nepřiznal

13.07.2020 15:58 Aktualizováno Bývalý ruský novinář a nyní poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov, kterého…

Rusko uzavřelo případ Ďatlovovy výpravy. Tvrdí, že ví, co se před 61 lety…

13.07.2020 15:52 Sesuv laviny a špatná viditelnost po prudkém zhoršení počasí zavinily podle ruské prokuratury smrt…

Rusko ohlásilo 6537 nových případů koronaviru, počet obětí pandemie vzrostl

13.07.2020 15:38 Aktualizováno V Rusku v minulých 24 hodinách zaznamenali nově 6537 nakažených koronavirem. Informoval o tom dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy