Moldavsko se odvrací od Ruska, prezidentkou bude proevropská politička Sanduová

Bývalá moldavská premiérka a ekonomka Světové banky Maia Sanduová porazila v nedělních prezidentských volbách dosavadního proruského prezidenta Igora Dodona, informovaly dnes světové agentury. Sanduovou podle ústřední volební komise podpořilo 57,72 procent voličů, jejího volebního soka 42,28 procent lidí, kteří se vydali volit.

Maia Sandu

Sanduová, která bude první ženou v prezidentském řadu této bývalé sovětské republiky, dnes slíbila boj s korupcí. "Moldavané potřebují stát, jenž nekrade, ale chrání své obyvatele," uvedla. "Těm, kteří volili mého oponenta chci říct - neprohráli jste, každý den si budu získávat vaši důvěru. Moldavsko by mělo být domovem všech občanů, nehledě na jejich národnost nebo jazyk, jimž hovoří," dodala ve smířlivém tónu vůči rusky hovořícím obyvatelům země, kteří si přejí těsnější vazby s Moskvou.

zdroj: YouTube

Dodon během dne prohlásil, že uzná porážku, pokud soudy neshledají u volebního klání žádné nesrovnalosti. "Pokud soudy potvrdí, že je vše v pořádku, uděláme tady tečku," řekl podle agentury Reuters současný prezident. Agentura AP píše, že porážku přiznal a své politické sokyni pogratuloval. Zároveň vyzval obyvatele země, aby výsledky přijali v klidu. "Vyzývám ke klidu a míru, žádné narušení nebo protesty, nesmíme dopustit jakoukoliv destabilizaci naší země," uvedl Dodon.

Ruský prezident Vladimir Putin už nově zvolené hlavě státu pogratuloval a uvedl, že doufá, že Sanduová "přispěje ke konstruktivnímu vývoji vztahů" mezi oběma zeměmi. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se předtím nechal slyšet, že Moskva volbu Moldavanů respektuje.

Sanduová porazila Dodona i v prvním kole voleb před dvěma týdny. Osmačtyřicetiletá politička skončila před rokem v čele vlády po pouhých pěti měsících, když neobstála při hlasování o důvěře v parlamentu. Její proevropský blok Acum se tehdy dostal do sporu se socialisty prezidenta Dodona kvůli způsobu, jímž se premiérka snažila bojovat proti korupci.

Moldavskem, které má 3,5 milionu obyvatel, v minulých letech otřásly politické krize i kauza finančních podvodů, při kterých se z bankovního systému ztratila jedna miliarda dolarů (skoro 24 miliard Kč). Na politické scéně se střídají představitelé usilující o sbližování s Ruskem a ti, kteří naopak prosazují těsnější vztahy s Evropskou unií. Ani jedni ze zastánců těchto protichůdných snah ale zatím nedokázali získat jasnou podporu většiny obyvatel.

Dodon zastává funkci prezidenta od roku 2016 a sliboval voličům, že bude pokračovat v podle něj výhodné spolupráci s Ruskem. V zemi, kde většina lidí mluví rumunsky, prosazuje také povinnou výuku ruštiny. Podporu mu otevřeně vyjádřil jeho ruský protějšek Putin. Expremiérka Sanduová naopak slibuje sbližování země s Evropskou unií a vytvoření pracovních míst, což má zastavit odchod obyvatel do zahraničí.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje