Moldavsko volí prezidenta, rozhoduje se mezi sbližováním s EU a Ruskem

Moldavané dnes volí v prvním kole prezidentských voleb. Hlasování v této bývalé sovětské republice pečlivě sleduje Moskva, která by se ráda stala svědkem vítězství současného prezidenta Igora Dodona, proti němuž stojí proevropští kandidáti. Uvedla to agentura AFP.

Maia Sandu
doporučujeme

Zemí v minulých letech otřásly politické krize i kauza finančních podvodů, při kterých se z moldavského bankovního systému ztratila jedna miliarda dolarů (skoro 24 miliard Kč). Na politické scéně se střídají představitelé usilující o sbližování s Ruskem a ti, kteří naopak prosazují těsnější vztahy s Evropskou unií. Ani jedna z těchto protichůdných snah ale nedokáže získat jasnou podporu většiny obyvatel.

Dodon zastává funkci prezidenta od roku 2016 a slibuje, že bude pokračovat podle něj ve výhodné spolupráci s Ruskem. V zemi, kde většina lidí mluví rumunsky, prosazuje také povinnou výuku ruštiny. Podporu mu otevřeně vyjádřil jeho ruský protějšek Vladimir Putin.

Hlavní vyzývatelka současného prezidenta Maia Sanduová naopak slibuje sbližování země s Evropskou unií a vytvoření pracovních míst, což má zastavit exodus obyvatel do zahraničí. Sanduová loni krátce zastávala funkci předsedkyně vlády.

O prezidentské křeslo soupeří v prvním kole osm kandidátů, o definitivním vítězi se ale nejspíš rozhodne až ve druhém kole. To je plánováno na 15. listopadu. Volební místnosti se dnes uzavřou ve 21:00 místního času (20:00 SEČ) a předběžné výsledky by měly být oznámeny v noci na pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šance Británie na dohodu s EU je 50 na 50

05.12.2020 14:23 Podle nejmenovaných zdrojů z britské vlády, na které se odvolávají stanice BBC a list The Guardian,…

V Rusku přibyl rekordní počet nakažených, začalo očkování

05.12.2020 11:17 V Rusku za poslední den přibylo 28.782 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

British Airways rozprodávají nepotřebné vybavení z letadel

05.12.2020 10:38 Tisíce fanoušků letectví nebo zájemců o nevšední vánoční dárky přitáhl internetový výprodej…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama