MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil proč

Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak dokáže mutovat nebo jak vakcíny brání rozvoji nemoci, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník dodává, že největší poučení se ovšem nezažilo dostatečně – to, že lidská zranitelnost se odvíjí od našich rozhodnutí.

Koronavirus SARS-CoV-2

Klíč k výsledku pandemie

Lidská rozhodnutí a individuální i kolektivní jednání jsou klíčem k výsledku aktuální pandemie, deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že lidé sedí na pomyslném sedadle řidiče a měli by se podle toho chovat.

Jako příklad dává washingtonský server Japonsko, kde křivka nákaz virem SARS-CoV-2 prudce klesá. V srpnu, kdy byla na vrcholu, se evidovalo 23 tisíc nových případů denně, zatímco minulý týden jich bylo zaznamenáno pouze 400 denně, nastiňuje editorial. Podotýká, že v Tokiu přitom pulzují bary, jezdí přecpané vlaky a panuje vítězná nálada.

Americký deník pokládá otázku, jak je možné, že v japonské metropoli poklesl poměr pozitivních testů ze srpnových 25 % na méně než 1 % v říjnu. „Protože obyvatelé se rozhodli jednat,“ odpovídá Washington Post.

Poměr plně očkovaných Japonců vystřelil z 15 % na začátku července na 65 % na začátku října a nyní dosahuje téměř 70 %, konstatuje editorial. Poukazuje, že tento úspěch jde na konto rozhodnutí Japonců, kteří se nechali ve velkých počtech očkovat ve chvíli, kdy udeřila nová vlna nákaz.

V jednu chvíli v Japonsku aplikovali přes 1,5 milionu dávek denně, upozorňuje renomovaný deník. Doplňuje, že Japonci se také ochotně zřekli nočního života, když počet nakažených stoupal, navíc se mohli opřít o rozsáhlé nošení roušek, na které byli zvyklí už před pandemií.

Proti tomu Rusko pronásleduje pandemické zoufalství,“ píše americký server. Připomíná, že počet nově evidovaných denní nákaz v zemi dosahuje 37 tisíc a umírá tisícovka nakažených denně, což jsou nejhorší ruská čísla od příchodu covidu-19.

Rusko sice vyvinulo vlastní vakcínu proti zmíněné nemoci, ale kampaň na její propagaci selhává, plně naočkováno je jen 45 milionu obyvatel země, tedy zhruba třetina, poukazuje Washington Post. Uvádí, že ruský prezident Vladimir Putin tak 20. října ve snaze omezit šíření viru nařídil většině lidí týdenní volno z práce.

Osobní volba se závažnými následky

Také nepříznivá situace v Rusku je přímým důsledkem lidských rozhodnutí, zdůrazňuje prestižní server. Vyzdvihuje, že po většinu roku Putin a jeho vláda tvrdili, že covid-19 byl zkrocen a již nepředstavuje větší problém.

Rusové mají k dispozici vakcíny, ale nestojí o ně, přičemž mnoho z nich soudí, že vláda statistiky a rozsah pandemie zkresluje, konstatuje editorial. Připomíná, že velká část ruské veřejnosti vládě ani ruské vakcíně nevěří.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Naneštěstí jsme vedli celou informační kampaň o koronaviru v Rusku chybně a zcela zmateně. Lidé nemají důvěru, aby šli a nechali se očkovat, to je skutečnost,“ cituje americký deník slova předsedy ruské Státní dumy Pjotra Tolstého.

Ve Velké Británii je sice zájem o vakcínu velký, ale míra nákaz i tak zůstává tvrdohlavě vysoko, připouští washingtonský server. Spekuluje, že za to zřejmě může červencové rozhodnutí zrušit veškeré restrikce, což vede k menšímu nošení roušek a větší účasti na silně navštěvovaných akcích.

Ve Spojených státech pak většina úmrtí spojených s covidem-19 připadá na neočkované jedince, upozorňuje vlivný deník. Odmítat se očkovat přirovnává k odmítání záchranné vesty na rozbouřeném moři – v obou případech jde o osobní volbu, ale špatnou a s potenciálně závažnými následky.

V benešovské nemocnici ohrožoval zdravotníky pacient se střelnou zbraní

29.11.2021 22:10 Policisté dnes v benešovské nemocnici zasahovali proti pacientovi, který ohrožoval zdravotníky…

Varianta omikron představuje "velmi vysoké" riziko, oznámila dnes WHO

29.11.2021 17:54 Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Změny v očkování: Povinná vakcína možná od března, očkovaní se budou…

29.11.2021 17:09 Ministerstvo zdravotnictví bude platnost vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Švédský parlament znovu zvolil premiérkou sociální demokratku Anderssonovou

29.11.2021 20:46 Aktualizováno Švédský parlament dnes opět schválil sociální demokratku Magdalenu Anderssonovou jako premiérku.…

Británie nabídne očkování třetí posilující dávkou všem dospělým

29.11.2021 18:15 Británie nabídne všem dospělým třetí posilující dávku očkování proti onemocnění covid-19,…

WHO: Omikron se začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje "velmi…

29.11.2021 17:54 Aktualizováno Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a…

Ministři zdravotnictví začnou v rámci WHO jednat o tom, jak předcházet…

29.11.2021 08:20 V Ženevě dnes začne třídenní mimořádné shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO) za účasti…

ROZHOVOR: Pandemie bude mít hluboké dopady, skutečné riziko ale leží jinde…

29.11.2021 00:01 Pandemie urychlí celkovou proměnu ekonomiky a způsobu práce, předvídá jihoafrický ekonom a finanční…

Švýcaři v referendu podpořili zachování covidového certifikátu

28.11.2021 18:39 Aktualizováno Voliči ve Švýcarsku se v dnešním referendu vyslovili pro zachování covidových certifikátů, kterými…

V Rusku se nakazilo koronavirem dalších 33.548 lidí, 1224 zemřelo

28.11.2021 11:33 V Rusku odhalily v sobotu testy 33.548 nových případů nákazy koronavirem, uvedla dnes agentura…

Británie odhalila dva případy nové mutace koronaviru, zpřísňuje pravidla

27.11.2021 19:14 Aktualizováno Británie dnes zpřísnila opatření týkající se nošení roušek a příjezdů do země poté, co byly v zemi…

V Rusku zatkli po důlním neštěstí pět lidí včetně ředitele dolu

27.11.2021 15:25 Ruský soud nařídil zatčení pěti lidí po čtvrtečním neštěstí v uhelném dole v Kemerovské oblasti na…

Bouře Arwen zabila v Británii dva muže, spadly na ně stromy

27.11.2021 14:50 Nejméně dva lidé zemřeli při bouři Arwen, která udeřila na Británii. Desítky tisíc lidí zůstaly bez…

Související:

Právě se děje

reklama