Moskevský starosta kritizoval neochotu Moskvanů nechat se očkovat

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin vyjádřil znepokojení nad pomalým tempem očkování proti covidu-19 v ruském hlavním městě a skutečností, že lidé se nenechávají očkovat, přestože vakcína je široce dostupná. V projevu, který byl dnes zveřejněn na jeho webu, zároveň ale také chybně uvedl, že v Rusku je očkování zadarmo, zatímco v ostatních evropských zemích za ně lidé platí v přepočtu desítky tisíc korun, všímají si ruskojazyčná média.

Eurozpravy.cz

"Další lidé se infikují, další umírají, a stejně se nechtějí nechat očkovat," prohlásil Sobjanin na setkání s občany. "Je to politováníhodné, protože už skoro půl roku není očkování nijak omezené," podtrhl starosta.

Sobjanin ve snaze vyzdvihnout přednosti ruské vakcinační kampaně také řekl, že v Rusku se lidé mohou nechat očkovat zadarmo, zatímco jinde v Evropě to tak není. "Přitom zatímco v Evropě očkování stojí 1500 až 2000 eur (cca 38.000 až 50.000 Kč), u nás je to zadarmo," nechal se slyšet. Jak ale upozornil zpravodajský server Meduza, v Evropské unii i dalších evropský zemích je očkování také zdarma. Výjimku tvoří San Marino, které začalo nabízet očkování ruskou vakcínou Sputnik V turistům. Ti za obě dávky zaplatí 15 eur (zhruba 400 Kč), což je mnohonásobně méně, než částka udávaná Sobjaninem.

Po celé Moskvě jsou zřízena očkovací střediska, a to i v parcích či obchodních centrech. Vakcínu si však zatím nechalo aplikovat 1,3 milionu Moskvanů, což je asi deset procent obyvatel ruské metropole. V celém Rusku si pak z přibližně 146 milionů celkových obyvatel nechalo alespoň jednu dávku dát necelých 26 milionů lidí, obě dávky dostalo 10,5 milionu osob, uvádí web gogov.ru, který se snaží suplovat absenci celonárodní statistiky a nabízí počty očkovaných na základě údajů z oficiálních zdrojů a médií.

Také šéfka úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor Anna Popovová dnes podle agentury AFP Rusy důrazně vyzvala, aby se nechali očkovat před letní turistickou sezónou. "Vakcín je dost. Očkovací centra jsou otevřena sedm dní v týdnu, 24 hodin denně," zdůraznila.

Z únorového průzkumu ruského nezávislého centra Levada vyplynulo, že jen 30 procent respondentů je ochotných nechat si aplikovat Sputnik V, první z vakcín schválených ruskými úřady. K nedůvěře lidí pravděpodobně přispěl fakt, že Sputnikem V se začalo v zemi očkovat už době, kdy ještě pokračovaly klinické studie ohledně účinnosti a bezpečnosti preparátu, napsala dříve agentura AP. Sputnik V je zatím nejpoužívanější ruská vakcína. Dalším důvodem by mohla být skutečnost, že jen málo Rusů cítí motivaci nechat se očkovat, poněvadž většina opatření proti šíření koronaviru je již uvolněna a činitelé chválí reakci Kremlu na pandemii, domnívá se datový analytik Alexandr Dragan.

Témata: EZ

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje