Moskva obviňuje Kyjev z eskalace konfliktu na východě Ukrajiny

Moskva soudí, že mírový proces na Ukrajině skončil ve slepé uličce, a to vinou Kyjeva, který je prý také zodpovědný za nejnovější eskalaci napětí mezi jednotkami ukrajinské armády a proruských separatistů v Donbasu na východě země. Vyplývá to z vyjádření mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina. Kyjev naopak klade vinu za situaci na Rusko.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Vypadá to špatně. Za prezidenta Volodymyra Zelenského se nepodařilo pohnout se kupředu ani o píď při naplňování minských mírových dohod a následných úmluv, dosažených (na předloňské schůzce lídrů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny) v Paříži. Navíc nyní pozorujeme zostřování napětí na frontové linii. Fakticky jsou tak ničeny dříve dosažené skromné úspěchy," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ruskému listu Argumenty i fakty.

Vinu za to podle Peskova nese ukrajinský prezident, který podle něj naprosto odmítá myšlenku dialogu se separatisty. "Jak lze urovnat konflikt, pokud jedna strana nechce hovořit s druhou," ptal se Peskov.

Kyjev odmítá uznávat zástupce separatistů, které pokládá jen za loutky Moskvy, a proto chce vyjednávat přímo s Ruskem. To ale stále popírá, že by bylo stranou v konfliktu. Sám Zelenskyj přímo jednal s Putinem pouze na vzpomínaném summitu v Paříži v prosinci 2019, ale průlomu se mu tehdy dosáhnout nepodařilo.

Od uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015 intenzita bojů v Donbasu prudce poklesla, ale s politickým urovnáním konfliktu se postoupit nepodařilo. Od Nového roku stoupá počet přestřelek na frontě, které si letos vyžádaly životy 19 ukrajinských vojáků, včetně čtyř zabitých minulý pátek, připomněla agentura AFP.

Zelenskyj vyzval tento měsíc k uspořádání nové vrcholné schůzky v "normandském formátu", tedy za účasti vrcholných představitelů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny, aby se pokusili zmírnit napětí. Moskva už ale dala najevo, že myšlenku svolání takového summitu pokládá za předčasnou.

"Napětí stoupá a nikdo nevidí důvod se sejít na nejvyšší úrovni," řekl Peskov v interview.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Konflikt v Donbasu, který propukl na jaře 2014 po svržení a útěku proruského prezidenta Viktora Janukovyče z Kyjeva a po ruské anexi Krymu, si dosud vyžádal více než 13.000 mrtvých.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irští regulátoři začali vyšetřovat Facebook kvůli úniku údajů

14.04.2021 18:24 Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v…

Britská vláda se chystá vyšetřit lobbování expremiéra Camerona

14.04.2021 13:23 Britský ministerský předseda Boris Johnson se vyslovil proto, aby se nezávisle vyšetřilo lobbování…

Kreml pokládá všechny otázky ohledně schůzky Putina a Bidena za předčasné

14.04.2021 12:05 Za předčasné označil dnes mluvčí Kremlu úvahy o termínu, místě a možné agendě americko-ruského…

Ukrajinská armáda hlásí dalšího zabitého vojáka z bojů v Donbasu

14.04.2021 09:55 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění během uplynulých 24 hodin vinou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama