Moskva odmítá jako ultimátum podmínky USA k prodloužení START-3

Za nepřijatelný ultimativní přístup označil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov varování zmocněnce amerického prezidenta pro otázky kontroly zbrojení, že Washington může Moskvě předložit nové podmínky pro prodloužení dohody o snížení počtu strategických zbraní (START-3). Informovala o tom ruská tisková agentura TASS.

"Jsou to všechno ultimativní přístupy, které snižují šance na uzavření jakékoli dohody. Nemůžeme rozhovor vést v takovém stylu," odpověděl Rjabkov na dotaz agentury TASS týkající se toho, co americký vyjednávač Marshall Billingslea řekl o možnosti prodloužení dohody, kterou v dubnu 2010 podepsali v Praze ruský prezident Dmitrij Medveděv a prezident Spojených států Barack Obama.

Billingslea v rozhovoru poskytnutém ruskému listu Kommersant řekl, že USA "mohou vznést nové podmínky" pro prodloužení dohody START-3, jestliže Rusko do amerických prezidentských voleb, které se budou konat v listopadu, nepřijme již stanovené podmínky Washingtonu.

Rjabkov rovněž odmítl tvrzení zmocněnce prezidenta Donalda Trumpa pro otázky kontroly zbrojení, že Rusko s USA souhlasí ohledně nutnosti připojení Číny k rozhovorům o strategické stabilitě.

"Není o nic méně podivné, že Billingsley ve svých komentářích vytváří dojem, jako by Rusko souhlasilo se Spojenými státy ohledně nutnosti zapojit Čínu do jednání v této oblasti. To je prostě úmyslné zkreslení našeho postoje," zdůraznil Rjabkov. Zopakoval, že zapojení k jednáním o jakékoli dohodě je zcela na svrchovaném rozhodnutí samotné Číny.

"Pokud Čína v určité etapě někdy takové rozhodnutí učiní, samozřejmě nebudeme proti. Ale neučinili jsme a nehodláme učinit žádné kroky směřující k tomu, abychom Čínu k takovým jednáním 'přitáhli', což jsme americkým kolegům mnohokrát řekli," citoval TASS Rjabkova.

Související

Alexandr Lukašenko a Vladimír Putin

Putin podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na jaderné dohodě s USA

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní. Informovala o tom dnes agentura TASS. O případném obnovení účasti na dohodě, kterou Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, může rozhodnout opět prezident, doplnila agentura. Zákon už byl zveřejněn, a nabyl tak účinnosti.
Boris Jelcin a George H. W. Bush v Bílém domě. Komentář

30 let od START II. Pokus o hlubší spolupráci USA a Ruska zkrachoval, Kreml dál rachotí jadernými zbraněmi

Mělo se jednat o další milník na cestě k bezpečnějšímu světu a ukázku spolupráce někdejších studenoválečných supervelmocí. Před 30 lety, 3. ledna 1993, podepsali prezidenti Spojených států George H. W. Bush a Ruska Boris Jelcin smlouvu START II, která dále výrazně omezovala strategické jaderné arzenály obou zemí. Následující vývoj však zamezil jejímu uvedení do praxe a učinil z ní jeden ze symbolů pozvolného krachu pokusů budovat korektní vztahy mezi Washingtonem a Moskvou.

Více souvisejících

Smlouva START Rusko USA (Spojené státy americké) Sergej Rjabkov

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy