Moskva se připravuje na leteckou přehlídku, v plánu je rozhánění mraků

Nad Moskvou budou speciální letadla 9. května opět rozhánět mraky kvůli letecké přehlídce. Letos však budou oslavy v den 75. výročí vítězného konce druhé světové války kvůli koronaviru ochuzené o tradiční vojenské defilé přímo na Rudém náměstí, které mělo být tentokrát obzvlášť velkolepé.

Ilustrační foto
doporučujeme

Předpověď počasí není podle TASS na sobotu pro ruskou metropoli příliš příznivá. "Takže 9. května se budou oblaka rozhánět. To ale neznamená, že občané musí vycházet do ulic a narušovat režim omezeného pohybu v Moskvě," varoval náčelník hlavního kontrolního úřadu Moskvy Jevgenij Dančikov.

Čisté nebe nad městem v den oslav výročí konce války je podle něj třeba kvůli zajištění bezpečnosti při letecké přehlídce. Letadla totiž létají ve formacích, a piloti se proto potřebují vzájemně dobře vidět. Kromě toho je letos víc než jindy potřeba dobrá viditelnost kvůli kvalitním záběrům, protože lidé tentokrát nebudou moci průlet strojů ruského armádního letectva sledovat z obvyklých míst po městě. Dívat se mohou na přímý přenos v televizi, nebo někteří šťastlivci nanejvýš z oken.

Nepříznivý výhled na sobotní povětrnostní podmínky v Moskvě potvrdil vedoucí ruského hydrometeorologického centra Roman Vilfand. "Předpověď zní: zataženo s občasným vyjasněním, místy slabý déšť. Maximální teplota 14 až 16 stupňů," sdělil.

Umělé rozhánění oblačnosti je proto podle Vilfanda velmi pravděpodobné. Prognózu a podmínky bude ale ještě nutné zhodnotit, protože je prý třeba zvážit, jaké prostředky bude pro situaci v danou chvíli nejvhodnější použít.

Nácviku přehlídky se v pondělí nad Moskvou zúčastnilo na sedm desítek různých vojenských letounů a vrtulníků. Byly mezi nimi i nejmodernější stroje armádního letectva stíhačky MiG-31K, schopné nést hypersonické rakety Kinžal, a také čtyři stíhačky páté generace Su-57, které jsou vybavené moderní avionikou a technologií stealth, ztěžující zachycení stroje radary.

Ruský prezident Vladimir Putin kvůli šíření koronavirové infekce koncem dubna rozhodl o odkladu plánované okázalé vojenské přehlídky na Rudém náměstí na dobu, až nynější epidemiologická krize v zemi pomine. Oslavu významného výročí nad ruskou metropolí má tak kromě dělostřeleckých salv zajistit právě alespoň elita ruské armádní letecké techniky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama