Moskva se připravuje na leteckou přehlídku, v plánu je rozhánění mraků

Nad Moskvou budou speciální letadla 9. května opět rozhánět mraky kvůli letecké přehlídce. Letos však budou oslavy v den 75. výročí vítězného konce druhé světové války kvůli koronaviru ochuzené o tradiční vojenské defilé přímo na Rudém náměstí, které mělo být tentokrát obzvlášť velkolepé.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Předpověď počasí není podle TASS na sobotu pro ruskou metropoli příliš příznivá. "Takže 9. května se budou oblaka rozhánět. To ale neznamená, že občané musí vycházet do ulic a narušovat režim omezeného pohybu v Moskvě," varoval náčelník hlavního kontrolního úřadu Moskvy Jevgenij Dančikov.

Čisté nebe nad městem v den oslav výročí konce války je podle něj třeba kvůli zajištění bezpečnosti při letecké přehlídce. Letadla totiž létají ve formacích, a piloti se proto potřebují vzájemně dobře vidět. Kromě toho je letos víc než jindy potřeba dobrá viditelnost kvůli kvalitním záběrům, protože lidé tentokrát nebudou moci průlet strojů ruského armádního letectva sledovat z obvyklých míst po městě. Dívat se mohou na přímý přenos v televizi, nebo někteří šťastlivci nanejvýš z oken.

Nepříznivý výhled na sobotní povětrnostní podmínky v Moskvě potvrdil vedoucí ruského hydrometeorologického centra Roman Vilfand. "Předpověď zní: zataženo s občasným vyjasněním, místy slabý déšť. Maximální teplota 14 až 16 stupňů," sdělil.

Umělé rozhánění oblačnosti je proto podle Vilfanda velmi pravděpodobné. Prognózu a podmínky bude ale ještě nutné zhodnotit, protože je prý třeba zvážit, jaké prostředky bude pro situaci v danou chvíli nejvhodnější použít.

Nácviku přehlídky se v pondělí nad Moskvou zúčastnilo na sedm desítek různých vojenských letounů a vrtulníků. Byly mezi nimi i nejmodernější stroje armádního letectva stíhačky MiG-31K, schopné nést hypersonické rakety Kinžal, a také čtyři stíhačky páté generace Su-57, které jsou vybavené moderní avionikou a technologií stealth, ztěžující zachycení stroje radary.

Ruský prezident Vladimir Putin kvůli šíření koronavirové infekce koncem dubna rozhodl o odkladu plánované okázalé vojenské přehlídky na Rudém náměstí na dobu, až nynější epidemiologická krize v zemi pomine. Oslavu významného výročí nad ruskou metropolí má tak kromě dělostřeleckých salv zajistit právě alespoň elita ruské armádní letecké techniky.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

01.06.2020 15:06 Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí…

V Bělorusku se blíží volby. Lukašenko zakročil proti opozici, zatčeny…

01.06.2020 14:28 V Bělorusku byly pozatýkány desítky protivládních aktivistů. Je mezi nimi i jeden z hlavních…

V Rusku v neděli přibylo přes 9000 nakažených

01.06.2020 12:51 Aktualizováno V Rusku v neděli druhý den po sobě přibylo více než 9000 nakažených koronavirem a výrazněji proti…

V Anglii se navzdory kritice znovu otevřela část základních škol

01.06.2020 11:12 V Anglii se dnes po deseti týdnech opět mohla otevřít část základních škol. Řada z nich - především…

Související:

Právě se děje

Další zprávy