Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech je očkování povinné

Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování proti covidu-19. Informovala o tom agentura TASS. Zaměstnavatel přitom nebude muset v takovém případě vyplácet zaměstnanci mzdu. Tři ruské regiony nařídily lidem ve službách, aby se nechaly očkovat. Následovaly tak Moskvu, která tuto povinnost zavedla jako první ve středu.

Rusko, ilustrační foto

"Mluvili jsme o tom, zda můžeme pozastavit pracovní poměr s těmi, kdo se odmítají očkovat, a dostali jsme vyjádření, že nás nebudou vzhledem k epidemické situaci trestat, když to uděláme bez vyplacení mzdy," uvedl po schůzce se zástupci z vedení Moskvy zmocněnec pro oblast restauračního podnikání v Moskvě.

Moskevské úřady nařídily povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro pracovníky v sektoru služeb s cílem zajistit nejméně šedesátiprocentní proočkovanost této skupiny. Opatření se vztahuje na zaměstnance v obchodech, veřejném stravování, komunálních službách, dopravě, vzdělávání či v kultuře. K Moskvě se se stejným požadavkem připojila také okolní Moskevská oblast a posléze také Kemerovská a Sachalinská oblast na Sibiři a Ruském dálném východě.

V posledních dnech Rusko zaznamenává nárůst nově prokázaných případů covidu-19. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin dnes opět varoval, že epidemická situace se v hlavním městě rapidně horší. Starosta připomněl, že v řádu dní se počet nově odhalených infekcí ve městě zvýšil z 3000 na 7000 a že podle předběžných údajů by v pátek úřady mohly oznámit i 9000 nově nakažených v Moskvě.

Situace je špatná také v Petrohradu, druhém největším ruském městě, kde momentálně probíhá mistrovství Evropy ve fotbale, upozornil dnes zpravodajský server Meduza. V posledních dnech tamní úřady registrují denně okolo 900 nových případů. Takto rychle přibývalo nově infikovaných v tomto městě naposledy v polovině března. Server Meduza napsal, že v jedné z tamních klinik, Městské pokrovské nemocnici, je hospitalizováno víc pacientů, než jaká je kapacita lůžek. Nemocní jsou rozmístěni i na chodbách, někteří i na místech, která jsou určena k sezení. O víkendu korespondent portálu také vyfotografoval frontu sanitek, které čekají před tímto zařízením na příjem.

Ruské úřady dnes ohlásily 14.057 nových případů nákazy koronavirem a 416 úmrtí spojených s covidem-19, což je v obou případech mírný nárůst oproti předchozímu dni. V zemi, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, se od vypuknutí pandemie infikovalo téměř 5,3 milionu lidí. Podle informací operativního štábu, který denně zveřejňuje ruské koronavirové statistiky, zemřelo od začátku šíření tohoto viru 127.992 nemocných. Ruský statistický úřad Rosstat nicméně eviduje od začátku pandemie kolem 270.000 zemřelých. Různé statistiky vysvětluje vicepremiérka Taťjana Golikovová tím, že operativní štáb započítává pouze mrtvé, u nichž koronavirus už dříve potvrdily testy, zatímco statistický úřad eviduje i ty, u nichž covid-19 prokázala pitva.

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Vakcíny jen v Británii zabránily 22 milionům nákaz, zachránily až…

29.07.2021 19:44 Vakcinací proti covidu-19 se v Anglii předešlo asi 60.000 úmrtí. V rozhlasovém rozhovoru to dnes…

Rusko své imperiální ambice nikdy neopustí, kritizuje politolog

29.07.2021 00:01 NÁZOR - Zájmy obklopující Rusko rozdělují západní svět, domnívá se politolog Šarūnas Liekis z…

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají…

27.07.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR - Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp,…

Ruský soud poslal za mříže "vzbouřence" proti protinákazovým restrikcím

27.07.2021 08:00 Soud v Rostovu na Donu na jihu Ruska v pondělí odsoudil k nepodmíněným trestům pět obyvatel…

Hospitalizace v Británii jsou na čtyřměsíčním maximu

26.07.2021 19:08 Nová vlna epidemie covidu-19 v Británii se zdá být na ústupu. Po dvou měsících stoupajících…

Marketingový trik? Na novém ruském letounu něco nesedí, tvrdí vojenský…

26.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní…

Související:

Právě se děje