Moskva v odvetě vyhostila estonského diplomata

Rusko dnes oznámilo, že vyhostilo estonského diplomata v odvetě za nedávné prohlášení ruského diplomata v Tallinnu za personu non grata. Uvedly to tiskové agentury s odvoláním na mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Moskva, Kreml
doporučujeme

"Estonsko nedávno zcela bezdůvodně prohlásilo personou non grata diplomata z ruského velvyslanectví v Tallinnu," řekla Marija Zacharovová podle agentury TASS s tím, že "ruská odpověď nenechala na sebe dlouho čekat". Ministerstvo zahraničí si předvolalo estonského velvyslance, kterému byl předán "rozhodný protest" a také byl informován o vyhoštění jednoho z diplomatů z estonského zastoupení v Moskvě.

Mluvčí Zacharovová podle agentury RIA Novosti zdůraznila, že vyhoštěný ruský diplomat z Tallinnu měl na starosti kulturu a školství, tedy oblasti, ve kterých se ještě zachovala jistá spolupráce mezi oběma státy.

Estonsko, podobně jako Litva a Lotyšsko, se obávají svého velkého souseda, a to i s ohledem na historické zkušenosti ze Sovětského svazu a carského impéria. Rusko naopak vyčítá Pobaltí protiruské postoje, za které Moskva pokládá například výzvy pobaltských zemí k zavedení nových sankcí proti Rusku kvůli uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného.

Moskva podle Zacharovové důsledně usiluje o rozvoj vztahů dobrého sousedství se státy, se kterými sdílí hranice, a to včetně Estonska. "Uvědomujeme si však, že k tomu je zapotřebí i snaha partnerů o zlepšení vztahů, a bohužel estonská strana opět předvedla, že není připravena překonat své ničím nevyprovokované nepřátelství," dodala mluvčí podle TASS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Počet obětí koronaviru v Rusku překročil 200 tisíc

06.03.2021 16:59 Od začátku pandemie zemřelo již více než 200.000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem, vyvolávajícím…

AstraZeneca spolehlivě chrání i seniory, tvrdí britská studie

06.03.2021 10:15 Podle nové britské studie snižuje výrazně již první dávka vakcíny AstraZeneca riziko nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama