Moskva vydala zatykač na newyorského rabína, nevrátil vzácné knihy

Moskevský soud vydal zatykač na ředitele židovské knihovny v New Yorku, který dosud nevrátil ruské státní knihovně sedm děl z pozůstalosti židovského učence, o jehož historickou sbírku středověkých knih a rukopisů Moskva a newyorská ústředna chasidských Židů vedou dlouholetý spor. Oznámila to dnes ruská média.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Vydání zatykače na rabína z newyorského Brooklynu jménem Shalom Dov-Ber Levine pokládá izraelský tisk za eskalaci sporu.

Rabínovi obhájci podle listu Kommersant považují zatykač za nezákonný. Soud rozhodoval v nepřítomnosti jednasedmdesátiletého rabína, kterému v Rusku "za nevrácení kulturních hodnot" hrozí až osm let vězení.

Knihy byly zapůjčeny už v roce 1993 prostřednictvím knihovny amerického Kongresu, ale dodnes nebyly vráceny. Letos v létě Moskva po rabínovi vyhlásila mezinárodní pátrání.

Případ má delší historii a mimo jiné komplikuje rusko-americkou kulturní spolupráci či pořádání ruských výstav v cizině.

Spor se vede o část sbírek knih a dokumentů židovského duchovního vůdce, rabína Menachema Mendela Schneersona, která se nalézá v ruských knihovnách a archivech. Část rabínova archivu zabavili bolševici už v roce 1918 a další, kterou Schneerson vyvezl ze Sovětského svazu při emigraci v 30. letech, se dostala do rukou nacistů, než ji jako válečnou kořist odvezli sovětští vojáci.

Podle amerických soudů má Schneersonova sbírka patřit střešní organizaci chasidských Židů, Agudas Chassidei Chabad z newyorského Brooklynu. Americké rozsudky ale odmítly ruské úřady uznat a naopak Schneersonovu sbírku označují za národní dědictví a státní vlastnictví.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinský extremista chystal teror, ruští agenti ho dopadli v tajném…

11.12.2019 13:19 Ruská tajná služba FSB zadržela přívržence ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor,…

Přehmat s celosvětovými dopady. Politolog promluvil o uprchlících a Turecku

11.12.2019 00:01 NÁZOR - Zatímco Kurdové v autonomní oblasti Rojava na severu Sýrie nadále čelí "genocidnímu tažení"…

Ruská policie opět zatkla šamana Gabyševa, který chce vyhnat Putina

10.12.2019 18:51 Ruští policisté zatkli v Jakutsku šamana Alexandra Gabyševa, který se vydal už podruhé pěšky do…

Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi…

10.12.2019 14:34 Vojenský soud v Petrohradu dnes odsoudil k trestům sahajícím od 19 let vězení až po doživotí 11…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama