Moskva vyhostí v odvetném kroku bulharského diplomata

Rusko vyhostí bulharského diplomata, který působí jako pomocník vojenského atašé při bulharském velvyslanectví v Moskvě. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Ruské ministerstvo zahraničích věcí jej označilo za nežádoucí osobu a v prohlášení uvedlo, že jde o odvetu za ničím nepodložené prosincové vyhoštění vojenského atašé při ruském velvyslanectví v Sofii.

Ruská vlajka
doporučujeme

Ruské ministerstvo si dnes předvolalo bulharského velvyslance, aby ho o zamýšleném kroku informovalo a předalo mu diplomatickou nótu. Bulharský diplomat musí zemi opustit do 72 hodin.

Rozhodnutí vyhostit ruského diplomata oznámilo bulharské ministerstvo zahraničních věcí 18. prosince, když bulharský prokurátor uvedl, že vojenský atašé v Bulharsku shromažďoval tajné informace. Prokuratura v samostatném prohlášení uvedla, že diplomat sbíral mimo jiné údaje o pobytu amerických vojsk během armádních cvičení v Bulharsku, které je členskou zemí NATO.

Letos jde už o několikátý případ vypovězení diplomatů mezi Bulharskem a Ruskem, o kterém informovala média. V září byli z Bulharska vypovězeni dva diplomaté, kteří se podle žalobců od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Podobný incident se odehrál také letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Další ruský diplomat byl kvůli špionáži prohlášen za nežádoucí osobu koncem října loňského roku.

Rusko obvykle postupuje po vyhoštění svých diplomatů recipročně. Ve všech třech zmíněných dřívějších případech byli z Ruska následně vypovězeni i bulharští diplomaté.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama