Na Donbasu mělo dnes začít oddělení vojsk, operace se zadrhla

Na dvou místech donbaské fronty mělo dnes začít stahování znepřátelených sil a vytváření takzvané šedé nárazníkové zóny. Podle informací ukrajinských i povstaleckých médií se ale operace neuskutečnila, podle Kyjeva je důvodem neustávající ostřelování armádních pozic z povstaleckých zbraní. Do prostoru oddělení vojsk navíc dorazily skupiny ukrajinských radikálních nacionalistů, kteří chtějí mírovou operaci zmařit.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Oddělení armádních a povstaleckých jednotek bylo 1. října dojednáno na mírových rozhovorech v Minsku, kde se rovněž Kyjev zavázal, že uzná samosprávný status povstaleckých zón v Luhanské a Doněcké oblasti. Obě dohody - o stažení vojsk i o samosprávě - vyvolaly silný odpor národně orientovaných ukrajinských skupin a dobrovolníků bojujících na východě země proti separatistům.

Vytvoření nárazníkové zóny mělo dnes začít v lokalitách Zolote v Luhanské oblasti a Petrivske v Doněcké oblasti, u obce Stanycja Luhanska bylo dokončeno v červnu. Situace se dnes podle ukrajinských médií vyhrotila u obce Zolote, kde povstalci údajně odpálili světlici na znamení, že jsou ke stažení svých bojovníků připraveni. Z ukrajinské strany ale údajně žádný signál nevyšel a povstalci Kyjev obvinili, že ujednání sabotuje.

Ukrajinské velení oznámilo, že operace oddělení vojsk, která se podle původního plánu měla uskutečnit už v pondělí, ani dnes nezačala. Povstalci podle ukrajinského velení pokračují v ostřelování pozic ukrajinské armády. Mluvčí ministerstva obrany v Kyjevě řekl, že podmínkou vytvoření nárazníkové zóny je alespoň týdenní klid zbraní. Povstalecká agentura DAN oznámila, že nový pokus o oddělení vojsk je naplánován už na čtvrtek.

Podle agentury Reuters je stahování jednotek nejjednodušší součástí dohod z Minsku, a pokud se ani toto nemůže uskutečnit, pak je perspektiva urovnání vleklého konfliktu na Donbasu vzdálená.

Situaci zkomplikovaly i dvě stovky ukrajinských radikálů, kteří dorazili do nárazníkového prostoru s cílem operaci zmařit. Podle serveru Depo je vede Andrij Bilackyj, bývalý velitel dobrovolnického pluku Azov. U obce Kreminna ukrajinská policejní hlídka radikály zastavila střelbou do vzduchu, avšak automobilům opatřeným ukrajinskými vlajkami se podařilo policejní kordon prorazit. Jeden policista byl zraněn.

Na situaci na frontě podle ruských i ukrajinských diplomatů do značné míry závisí svolání summitu takzvané normandské skupiny, která sdružuje Ukrajinu, Rusko, Německo a Francii. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že pokud se vojska neoddělí, budou o osudu summitu rozhodovat nejvyšší představitelé zúčastněných zemí.

Střelba na Donbasu ani dnes neutichla. Podle Kyjeva ostřelovali vzbouřenci pozice ukrajinské armády u obcí Pisky a Novoluhanske z děl a minometů, separatisté oznámili útok armády na deset povstaleckých obcí. Ztráty hlášeny nejsou.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál v ruské armádě: Generálplukovník zatčen, jede v podvodu …

18.10.2019 11:16 Aktualizováno Ruská policie obvinila jednoho z nejvyšších armádních činitelů země z rozsáhlých finančních podvodů…

Vztahy Ruska a USA skřípou, jejich tajné služby ale spolupracují

18.10.2019 09:59 Navzdory mrazivým vztahům mezi Moskvou a Washingtonem pokračují pracovní kontakty mezi tajnými…

Ruské jaderné ponorky odpálily rakety. Všechny zasáhly cíl, hlásí…

17.10.2019 16:56 Jaderné ponorky ruské Severní a Tichooceánské flotily během cvičení strategických jaderných sil z…

Ukrajina doplatila na Porošenkovu čistku. Musí odškodnit vyhozené úředníky

17.10.2019 14:44 Evropský soud pro lidská práva dnes odsoudil Ukrajinu za lustrační zákon a následnou čistku mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama