Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie došlo k vojenskému konfliktu. Nejméně dva mrtví

Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie se dnes odehrál ozbrojený konflikt, který si podle Baku mezi ázerbájdžánskými vojáky vyžádal dva mrtvé a pět zraněných. Z vyvolání incidentu se obě strany obviňují navzájem. Informovaly o tom agentury AFP a TASS.

Ázerbájdžán, vlajka
doporučujeme

"Arménské ozbrojené síly za podpory dělostřelectva přešly do ofenzivy. Po protiútoku utrpěly ztráty a stáhly se. Dva ázerbájdžánští vojáci zahynuli a pět bylo zraněno," citovala agentura AFP sdělení ministerstva obrany v Baku.

Podle agentury TASS ministerstvo uvedlo, že dnes brzy odpoledne jednotky arménských ozbrojených sil dělostřeleckou palbou na pozice ázerbájdžánských sil "hrubě porušily příměří" na společné hranici mezi oběma státy v oblasti Tavuš.

Prakticky stejné obvinění, ale z opačné strany, vznesl Jerevan vůči Baku. Arméni tvrdí, že z děl začali střílet Ázerbájdžánci s cílem obsadit pozice arménských sil. "Byli však s lidskými ztrátami zahnáni zpět," napsal na facebooku mluvčí arménského ministerstva obrany Sušan Stepanjan. Tvrdil přitom, že arménské jednotky neutrpěly žádné ztráty.

Obě země mají mezi sebou nevyřešený spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně etnicky arménským obyvatelstvem. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988. Většinou arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si vyžádala asi 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků.

K ozbrojeným incidentům v oblasti dochází přes uzavřené příměří poměrně často. Například v srpnu 2014 v bojích zahynulo 13 ázerbájdžánských vojáků, arménská strana z Náhorního Karabachu hlásila pět vlastních padlých. V dubnu 2016 si čtyři dny bojů vyžádaly desítky mrtvých. Menší přestřelky se odehrávají neustále.

V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nachází pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované. Nicméně dnešní konflikt se odehrál na zcela jiném místě. Oblast Tavuš přiléhá k nejsevernějšímu úseku arménsko-ázerbájdžánské hranice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Šíření koronaviru v Evropě podle WHO opět zrychluje

04.03.2021 12:09 Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama