Na návrat do normálu zapomeňte, vzkazuje profesor. Popsal vývoj v roce 2021

NÁZOR - Dobrou zprávu, že vakcíny proti nemoci covid-19 začínají být aplikovány, tlumí objev nové, potenciálně nakažlivější formy koronaviru v Británii, konstatuje profesor Adam Kleczkowski v komentáři pro server The Conversation. Matematik z University of Strathclyde dodává, že přesný odhad vývoje pandemie je tak stále nejasnější.

Ilustrační foto

Několik nadcházejících měsíců bude výzvou a život bez viru není na pořadu dne, nepochybuje matematik. Deklaruje, že některé věci se do stavu před začátkem pandemie možná nevrátí vůbec, byť přesný odhad vývoje zůstává obtížný.

Jisté věci ale můžeme se značnou mírou jistoty predikovat, tvrdí profesor. Nastiňuje, co lze očekávat od nadcházejícího roku.

Dopad nové formy viru

"Momentálně existují jen omezené informace o novem virovém kmenu," píše Kleczkowski. Konstatuje, že se zdá být nakažlivější, ale nevede k vážnějšímu průběhu nemoci ani nesnižuje účinek vakcíny, byť vše musí být ještě potvrzeno.

Ukazuje se však, že virus dokáže výrazně mutovat a další mutace by mohla změnit průběh pandemie, tudíž je její potlačení naléhavější než kdy předtím, tvrdí matematik. Očekává přísnější restrikce života, které budou trvat značnou část příštího roku a nevylučuje, že budou muset být dále zpřísněny, aby se šíření nové, nakažlivější formy viru dostalo pod kontrolu.

Účinnost očkování

Velkým úkolem je výroba dostatečného počtu vakcín, zdůrazňuje odborník. Upozorňuje, že i kdyby nedošlo k problémům s produkcí, imunizace lidí potrvá mnoho měsíců. Jako příklad dává situaci v Británii, kde očkování zahájili praktičtí lékaři - na jednoho připadá průměrně 9 tisíc pacientů, tudíž při předpokladu, že lékař pracuje osm hodin denně a naočkování jednoho pacienta mu zabere 10 minut, přičemž každý pacient potřebuje dvě dávky, podání vakcíny všem by zabralo lékaři více než rok.

S očkováním pomohou samozřejmě i jiné instituce, ale i tak se ukazuje velikost úkolu a průtahy jsou nevyhnutelné, deklaruje profesor. Dodává, že dvě dávky vakcíny od Pfizeru musí dělit 21 dní a plná imunita se projeví až týden po druhé dávce, navíc prodleva mezi dávkami vakcín od jiných výrobců - například AstraZeneca - je ještě delší, tudíž plný efekt očkování se u jedince projeví nejdříve za měsíc.

"V zemích, které uvolnily pravidla sociální izolace na vánoce, možná uvidíme povánoční nárůst případů," pokračuje autor komentáře. Bojí se, že v takovém případě vakcíny zpočátku příliš nezmění, jelikož nemoc bude počátkem roku příliš rozšířená. Očekává, že to bude zřejmě případ Británie, kde se objevil nový kmen viru, a to navzdory tvrdým restrikcím. Za důležité tak Kleczkowski považuje informovat veřejnost o rozšířenosti nákazy, aby nedošlo ke ztrátě důvěry v očkování.  

Vývoj pandemie

Pokud lidé prodělají covid-19 nebo dostanou vakcínu, jsou - alespoň po nějakou dobu - imunní, uvádí profesor. Konstatuje, že infikovaní jedinci se budou postupně stýkat stále více především s imunními lidmi, tudíž přenos poklesne a ve fázi označované jako kolektivní imunita se nemoc přestane šířit.

Nevíme, kolik lidí musí být imunní, aby se tak stalo, ale uvádí se mezi 60-80 % populace, připomíná matematik. Zdůrazňuje, že k této hranici se nyní ani zdaleka neblížíme, proto je k zastavení viru nutné naočkovat miliardy lidí po celém světě.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tento koncept navíc spoléhá na to, že očkování dokáže zastavit šíření viru, což nebylo dosud prokázáno, a nejdříve na jaře uvidíme, zda dochází k poklesu případů, nastiňuje expert. Deklaruje, že lockdowny a další opatření budou i nadále nutné, než očkování vytvoří mezi obyvatelstvem imunitu, obzvláště nastoupí-li nakažlivější kmen viru.

Pokud ale očkování brání pouze rozvoji závažného průběhu nemoci, vytvoření kolektivní imunity bude možné pouze skrze nákazu, poukazuje Kleczkowski. Vysvětluje, že očkování by pak pouze snížilo smrtnost, ale zřejmě by přetrvala značná nemocnost a možnost tzv. dlouhého covidu u mladších lidí.   

Pravděpodobné změny

"Vakcíny nejsou stříbrná kulka - jistou míru obezřetnosti bude nutné udržet měsíce," pokračuje odborník. Očekává, že v oblastech, kde bude řádit nový, nakažlivější kmen bude nutné zachovat tvrdé restrikce do ukončení očkování, uvolnění bude postupovat pomalu, primárně v oblasti umožnění návštěv v domovech pro seniory a otevření nemocnic pro běžnou péči.  

Postupem času snad bude snazší cestovat, ale aerolinky mohou požadovat certifikát o očkování, a přestože některé země požadují například potvrzení o očkování proti žluté zimnici, takové "covidové pasy" mohou vyvolat spory, připouští matematik. Domnívá se, že nošení roušek se stane celosvětovým společenským zvykem, jako je již v Asii, pokud se někdo necítí dobře nebo se obává o své zdraví.

Dlouhodobý výhled

"Povede očkování k vymýcení viru?" táže se Kleczkowski. Přiznává, že zatím nevíme, jak dlouho je člověk po podání vakcíny imunní, přičemž právě dlouhodobá imunita je klíčová. Plné vymýcení viru bude každopádně obtížné a bude vyžadovat celosvětové úsilí, soudí profesor. Poukazuje, že zatím se podařilo plně vymýtit pouze neštovice, což ale trvalo téměř 200 let, zatímco jiné, v mnoha zemích vymýcené nemoci, například spalničky, se nyní vracejí.

Některá očkování, jako právě proti spalničkám, poskytují téměř celoživotní ochranu, zatímco jiná, například proti tetanu, musí být podávána opakovaně, připomíná autor komentáře. Upozorňuje, že pokud bude covid-19 pravidelně a podstatně mutovat - a svůj potenciál v tomto směru již ukázal -, budeme muset pravidelně dostávat nové vakcíny, podobně jako u chřipky, a v dlouhodobém horizontu budeme k dosažení kolektivní imunity muset začít očkovat již děti.

"Sociální a ekonomické dopady pandemie bude zřejmě také dlouhodobé," varuje profesor. Přiznává, že život se nikdy nemusí vrátit do starých kolejí, ale je na nás, zda jej učiníme bezpečnější skrze lepší přípravu na budoucí pandemie.

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 21:52 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

PŘEHLED: Dopravu i dnes komplikuje sníh. Které kraje vyžadují největší…

05.12.2021 12:32 Česko se i dnes potýká se sněhem. Zatímco některé kraje hlásí silnice bezproblémové a sjízdné,…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Do Británie nově pouze s testem. I očkovaní

04.12.2021 21:09 Británie bude od úterního rána po lidech vstupujících do země požadovat negativní test na…

Rusko podle americké rozvědky plánuje možný útok na Ukrajinu

04.12.2021 14:39 Rusko podle příslušníků americké rozvědky plánuje případnou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině,…

Podle Peskova bude rozhovor Putina s Bidenem ve formě videokonference

03.12.2021 21:43 Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu…

Británie šetří nárůst případů omikronu, Irsko vyhlásilo nová omezení

03.12.2021 20:23 Britské zdravotní úřady registrují nárůst pozitivních testů na covid-19, které vykazují rys…

Rusko může v lednu spustit rozsáhlou ofenzívu proti Ukrajině, uvedl Kyjev

03.12.2021 19:09 Aktualizováno Rusko shromáždilo u ukrajinských hranic více než 94.000 vojáků a na konci ledna může spustit…

USA, EU, Británie a Kanada oznámily nové sankce vůči Bělorusku za…

02.12.2021 19:28 Spojené státy, Evropská unie, Británie a Kanada dnes oznámily nové sankce vůči Bělorusku. Režim…

Lavrov chce záruky nerozšiřování NATO, Blinken od Ruska snížit napětí

02.12.2021 13:34 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes před schůzkou se svým americkým protějškem Antonym…

Kreml má výroky Zelenského o vrácení Krymu Ukrajině za přímé ohrožení Ruska

02.12.2021 12:13 Moskva považuje za přímé ohrožení Ruska úterní prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra…

Na opoziční mítink v Kyjevě přišly stovky lidí, žádaly demisi prezidenta a…

01.12.2021 21:38 Aktualizováno Stovky lidí přišly dnes večer na opoziční demonstraci na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném…

Rusko chce podle Putina záruky, že se NATO nerozšíří dál na východ

01.12.2021 17:37 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho země bude žádat záruky, že se…

Související:

Právě se děje

reklama