Na návrat do normálu zapomeňte, vzkazuje profesor. Popsal vývoj v roce 2021

NÁZOR - Dobrou zprávu, že vakcíny proti nemoci covid-19 začínají být aplikovány, tlumí objev nové, potenciálně nakažlivější formy koronaviru v Británii, konstatuje profesor Adam Kleczkowski v komentáři pro server The Conversation. Matematik z University of Strathclyde dodává, že přesný odhad vývoje pandemie je tak stále nejasnější.

Několik nadcházejících měsíců bude výzvou a život bez viru není na pořadu dne, nepochybuje matematik. Deklaruje, že některé věci se do stavu před začátkem pandemie možná nevrátí vůbec, byť přesný odhad vývoje zůstává obtížný.

Jisté věci ale můžeme se značnou mírou jistoty predikovat, tvrdí profesor. Nastiňuje, co lze očekávat od nadcházejícího roku.

Dopad nové formy viru

"Momentálně existují jen omezené informace o novem virovém kmenu," píše Kleczkowski. Konstatuje, že se zdá být nakažlivější, ale nevede k vážnějšímu průběhu nemoci ani nesnižuje účinek vakcíny, byť vše musí být ještě potvrzeno.

Ukazuje se však, že virus dokáže výrazně mutovat a další mutace by mohla změnit průběh pandemie, tudíž je její potlačení naléhavější než kdy předtím, tvrdí matematik. Očekává přísnější restrikce života, které budou trvat značnou část příštího roku a nevylučuje, že budou muset být dále zpřísněny, aby se šíření nové, nakažlivější formy viru dostalo pod kontrolu.

Účinnost očkování

Velkým úkolem je výroba dostatečného počtu vakcín, zdůrazňuje odborník. Upozorňuje, že i kdyby nedošlo k problémům s produkcí, imunizace lidí potrvá mnoho měsíců. Jako příklad dává situaci v Británii, kde očkování zahájili praktičtí lékaři - na jednoho připadá průměrně 9 tisíc pacientů, tudíž při předpokladu, že lékař pracuje osm hodin denně a naočkování jednoho pacienta mu zabere 10 minut, přičemž každý pacient potřebuje dvě dávky, podání vakcíny všem by zabralo lékaři více než rok.

S očkováním pomohou samozřejmě i jiné instituce, ale i tak se ukazuje velikost úkolu a průtahy jsou nevyhnutelné, deklaruje profesor. Dodává, že dvě dávky vakcíny od Pfizeru musí dělit 21 dní a plná imunita se projeví až týden po druhé dávce, navíc prodleva mezi dávkami vakcín od jiných výrobců - například AstraZeneca - je ještě delší, tudíž plný efekt očkování se u jedince projeví nejdříve za měsíc.

"V zemích, které uvolnily pravidla sociální izolace na vánoce, možná uvidíme povánoční nárůst případů," pokračuje autor komentáře. Bojí se, že v takovém případě vakcíny zpočátku příliš nezmění, jelikož nemoc bude počátkem roku příliš rozšířená. Očekává, že to bude zřejmě případ Británie, kde se objevil nový kmen viru, a to navzdory tvrdým restrikcím. Za důležité tak Kleczkowski považuje informovat veřejnost o rozšířenosti nákazy, aby nedošlo ke ztrátě důvěry v očkování.  

Vývoj pandemie

Pokud lidé prodělají covid-19 nebo dostanou vakcínu, jsou - alespoň po nějakou dobu - imunní, uvádí profesor. Konstatuje, že infikovaní jedinci se budou postupně stýkat stále více především s imunními lidmi, tudíž přenos poklesne a ve fázi označované jako kolektivní imunita se nemoc přestane šířit.

Nevíme, kolik lidí musí být imunní, aby se tak stalo, ale uvádí se mezi 60-80 % populace, připomíná matematik. Zdůrazňuje, že k této hranici se nyní ani zdaleka neblížíme, proto je k zastavení viru nutné naočkovat miliardy lidí po celém světě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tento koncept navíc spoléhá na to, že očkování dokáže zastavit šíření viru, což nebylo dosud prokázáno, a nejdříve na jaře uvidíme, zda dochází k poklesu případů, nastiňuje expert. Deklaruje, že lockdowny a další opatření budou i nadále nutné, než očkování vytvoří mezi obyvatelstvem imunitu, obzvláště nastoupí-li nakažlivější kmen viru.

Pokud ale očkování brání pouze rozvoji závažného průběhu nemoci, vytvoření kolektivní imunity bude možné pouze skrze nákazu, poukazuje Kleczkowski. Vysvětluje, že očkování by pak pouze snížilo smrtnost, ale zřejmě by přetrvala značná nemocnost a možnost tzv. dlouhého covidu u mladších lidí.   

Pravděpodobné změny

"Vakcíny nejsou stříbrná kulka - jistou míru obezřetnosti bude nutné udržet měsíce," pokračuje odborník. Očekává, že v oblastech, kde bude řádit nový, nakažlivější kmen bude nutné zachovat tvrdé restrikce do ukončení očkování, uvolnění bude postupovat pomalu, primárně v oblasti umožnění návštěv v domovech pro seniory a otevření nemocnic pro běžnou péči.  

Postupem času snad bude snazší cestovat, ale aerolinky mohou požadovat certifikát o očkování, a přestože některé země požadují například potvrzení o očkování proti žluté zimnici, takové "covidové pasy" mohou vyvolat spory, připouští matematik. Domnívá se, že nošení roušek se stane celosvětovým společenským zvykem, jako je již v Asii, pokud se někdo necítí dobře nebo se obává o své zdraví.

Dlouhodobý výhled

"Povede očkování k vymýcení viru?" táže se Kleczkowski. Přiznává, že zatím nevíme, jak dlouho je člověk po podání vakcíny imunní, přičemž právě dlouhodobá imunita je klíčová. Plné vymýcení viru bude každopádně obtížné a bude vyžadovat celosvětové úsilí, soudí profesor. Poukazuje, že zatím se podařilo plně vymýtit pouze neštovice, což ale trvalo téměř 200 let, zatímco jiné, v mnoha zemích vymýcené nemoci, například spalničky, se nyní vracejí.

Některá očkování, jako právě proti spalničkám, poskytují téměř celoživotní ochranu, zatímco jiná, například proti tetanu, musí být podávána opakovaně, připomíná autor komentáře. Upozorňuje, že pokud bude covid-19 pravidelně a podstatně mutovat - a svůj potenciál v tomto směru již ukázal -, budeme muset pravidelně dostávat nové vakcíny, podobně jako u chřipky, a v dlouhodobém horizontu budeme k dosažení kolektivní imunity muset začít očkovat již děti.

"Sociální a ekonomické dopady pandemie bude zřejmě také dlouhodobé," varuje profesor. Přiznává, že život se nikdy nemusí vrátit do starých kolejí, ale je na nás, zda jej učiníme bezpečnější skrze lepší přípravu na budoucí pandemie.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 7 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy