Na rozloučení s královnou se v Londýně čeká 14 hodin. Lidi překvapil Karel III. s Williamem

Nový britský král Karel III. dnes spolu se svým nejstarším synem Williamem, novým princem z Walesu, překvapivě přišel za lidmi, kteří stojí dlouhé hodiny ve frontě, aby se mohli ve Westminsterském sálu poklonit rakvi s britskou královnou Alžbětou II.

Celková doba čekání ve frontě podle průběžně aktualizovaného odhadu britských úřadů nyní činí až 14 hodin, což je podstatně méně než během noci a brzy ráno, kdy to bylo až 25 hodin. Teplota v Londýně v noci klesla pod deset stupňů Celsia, ani to však tisíce lidí neodradilo od čekání na možnost vzdát panovnici poslední hold. Po chladném ránu odpoledne vysvitlo slunce.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září ve věku 96 let ve svém skotském venkovském sídle Balmoral. Státní pohřeb nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách se uskuteční v pondělí.

Zástup lidí se táhne od parku Southwark, podél jižního nábřeží Temže a následně přes most k Westminsterskému sálu britského parlamentu, kde je umístěn katafalk s rakví.

Nový král Karel III. a jeho syn, princ William, se odpoledne vydali promluvit s lidmi čekajícími ve frontě v centrálním Londýně. Dav králi po příchodu třikrát provolal slávu. Někteří s ním patrně také žertovali a potřásli si rukou. Princ William lidem poděkoval za to, že přišli, a popřál jim, aby ve frontě nečekali dlouho. "Nikdy by nevěřila, že přijde tolik lidí," řekl o své babičce Alžbětě II. William se na místě zdržel déle než jeho otec. "Můj otec je mnohem rychlejší než já," zažertoval.

Přístup do fronty byl v pátek kvůli naplnění kapacity přerušen. Během noci odhadovaná doba čekání přesáhla 25 hodin. Londýnská záchranná služba doporučila lidem, aby si s sebou vzali teplé oblečení a léky, pokud nějaké pravidelně užívají. Podél fronty podle zpravodajského webu BBC hasiči během chladné noci rozdávali čaj, kávu, vodu a deky.

Mohammed, nadšený obdivovatel královny, strávil ve frontě 13 hodin. "Jsem v šoku," řekl BBC. "Je to největší moment v životě, nic se tomuto okamžiku nevyrovná," dodal. Královna byla pro jeho rodinu, která se před desítkami let přestěhovala z Bangladéše do Británie, důležitou osobností. "Myslím, že když moje matka vyrůstala, potřebovala nějaký vzor," řekl Mohammed s tím, že jej našla v královně, protože ji inspirovalo její chování.

Podle zpravodaje Sky News Ivora Bennetta fronta stále roste, ale již není tak dlouhá jako před několika hodinami. Při popisu situace poznamenal, že někteří lidé patrně přišli poté, co se v noci posilňovali pivem a pizzou, zatímco jiní třímají kelímky s kávou. Jedna skupinka žen mu řekla, že se doporučením úřadů nenechaly odradit a přišly "z úcty ke královně". Na cestu si vzaly banány, vodu a brambůrky.

Hlasatelka BBC Victoria Fritzová ve frontě čekala 14 hodin. Zkušenost popsala jako "neskutečnou a nesmírně emotivní". Čím více se člověk blíží ke konci fronty, tím vážnější je podle ní atmosféra.

V pátek kolem 22:00 místního času (23:00 SELČ) byl ve Westminsterském sálu zatčen muž, který se odpojil od fronty a běžel ke královnině rakvi. Zdroj listu The Guardian řekl, že muž vyběhl z fronty, vystoupil po schodech a podařilo se mu dotknout se rakve. Následně byl zadržen. Londýnská policie ani parlament podle listu tento popis událostí nezpochybnily. Muž je nyní ve vazbě.

"Někdo se rozhodl, že odstrčí mou sedmiletou neteř, přiběhne k rakvi, zvedne standartu a pokusí se udělat nevím co," řekla Sky News svědkyně Tracey Hollandová. Policie muže podle ní zadržela do dvou vteřin. "Strašné, naprosto hrozné, tak neuctivé a neuvěřitelné. A to ubohé malé sedmileté dítě, to bude její vzpomínka na královnu," dodala.

Ve frontě ke královnině rakvi zdravotníci ošetřili přes 700 lidí

Londýnská záchranná služba za tři dny ošetřila 710 lidí, kteří čekali v několikahodinové frontě vedoucí k sídlu britského parlamentu a rakvi se zesnulou královnou Alžbětou II. Do nemocnice odvezli zdravotníci dalších 81 lidí a obávají se, že počty čekajících s obtížemi by mohly kvůli velmi chladnému počasí dále stoupat, napsal dnes list The Guardian. Příznivci královny už se také začali seskupovat v místech, o kterých se domnívají, že jim poskytnou dobrý výhled na procesí při pondělním pohřbu, informovala agentura AP.

Ve středu zdravotníci pomáhali 291 lidem na místě, 17 jich skončilo v nemocnici. Ve čtvrtek ošetřili 144 osob a odvezli 25, v pátek to bylo 275 ošetřených na místě a 39 hospitalizovaných. Délka fronty je proměnlivá a úřady ji regulují, aktuálně je čekací doba delší než 13 hodin, v pátek večer museli lidé počítat i s více než 25 hodinami čekání.

Vedoucí záchranné služby Darren Farmer veřejnost varoval, že v noci bude opět velmi chladno. Vyzval, aby se lidé dobře oblékli a vzali si s sebou své léky a dostatek pití a potravin.

Na internetových aukcích už se objevilo několik pásků na ruku, které lidé dostávají při čekání ve frontě. Podle serveru Sky News už se jich prodalo nejméně pět, jeden z nich se vydražil za téměř 200 liber (5600 korun). Každý den mají pásky jinou barvu, ty dnešní jsou světle oranžové a za jeden z nich jsou lidé na eBay připraveni zaplatit přes 400 liber (11.200 korun). Cennější jsou podle zájemců ty neporušené, které jejich nositelé sundali bez přetržení.

Davy truchlících se shromažďují nejen ve frontě k rakvi, ale také u vstupů do parků v blízkosti Buckinghamského paláce, kde lidé pokládají květiny k uctění panovnice. Podle záběrů na sociálních sítích jsou tyto oblasti zcela neprostupné.

V centru Londýna už vznikají improvizovaná tábořiště lidí, kteří čekají na pondělní pohřeb královny. Je mezi nimi i dvaašedesátiletá Shirin Thorpeová, která přijela spolu s kamarádkami. Přivezly si nafukovací matrace, spací pytle, baterky, britskou vlajku a portrét královny. "Přijedou miliony lidí a nechtěly jsme přijít o tuto příležitost," řekla AP Thorpeová. Dvě chladné noci prý přečkají. "Jsme silné ženy stejně jako královna," uvedla žena.

Související

Více souvisejících

Londýn Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 38 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 42 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy