Na to, jak dlouho Lukašenko lidem vymýval mozky, je síla protestů jedinečná, míní historik

Při nynějších protivládních protestech si Bělorusové konečně mohou říci, že nebudou "křivit hřbet", míní historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. Síla protestů v Minsku je podle něj jedinečná, a to jak vzhledem k počtu obyvatel země, tak k její "neuvěřitelně tragické historii", která příliš nepřála občanské odvaze a aktivismu.

"I vzhledem k tomu, jak dlouho měl (prezident Alexandr Lukašenko) možnost vytvářet svoje nástroje moci, ovládání lidí i vymývání mozků, tak je to číslo 200.000 lidí skutečně neuvěřitelné," řekl dnes Řepa v Brně na demonstraci vyjadřující podporu běloruským protestům.

Agentury Reuters a DPA odhadují účast na dnešních protivládních protestech v Minsku až na 200.000 účastníků, podle AFP se sešlo asi 100.000 lidí s bílo-červenými vlajkami. Protesty byly i v dalších městech. Bělorusko má asi 9,5 milionu obyvatel.

"To, že Bělorusové si dnes konečně mohou říct 'nebudeme křivit hřbet', je něco neuvěřitelného i vzhledem k tomu, co zažívali," uvedl historik. Bělorusové podle Řepy vždy stáli na pomezí sfér vlivů, po většinu svých moderních dějin byli ovládaní silnějšími sousedy. Trvalé samostatnosti nedosáhli ani po první, ani po druhé světové válce.

V meziválečném období část nynějšího Běloruska náležela Polsku, část Sovětskému svazu. Největšími hrůzami však země podle Řepy prošla za druhé světové války. Osud českých Lidic nebo Ležáků, vypálených nacisty, potkal stovky běloruských vesnic. Zahynula čtvrtina obyvatelstva, uvedl historik. Prožité národní tragédie tak v minulosti ovlivňovaly odvahu Bělorusů říkat svůj názor a usnadnily Lukašenkovi uchopení moci v roce 1994 a následnou autoritářskou vládu.

"Je jasné, že to mentalitu národa poznamenalo," míní Řepa. O to mimořádnější jsou podle něj nynější poklidné protesty. Právě mírové protesty bez násilí jsou podle Řepy jedinou cestou, jak změnit situaci v zemi. "Postupně - ne radikalizací. I když po tom, co se stalo, je to těžké," uvedl Řepa.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko hází Rusům vidle do verze s ukrajinskou stopou v případu teroru u Moskvy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl informace, které jsou v rozporu s tvrzeními ruských představitelů v čele s Vladimirem Putinem, podle nichž teroristé z koncertní síně u Moskvy po útoku prchali na Ukrajinu. Lukašenko tvrdí, že pachatelé měli nejprve namířeno do Běloruska, kam by se ale nedostali kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením. 

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 43 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy