Na Ukrajině končí přísná uzávěra, otevírají se školy i restaurace

Na Ukrajině se ode dneška opět mohou otevřít restaurace, tělocvičny a školy pro prezenční výuku žáků. Končí tak přísná karanténní uzávěra, kterou vláda zavedla od 8. ledna ve snaze zastavit prudký nárůst případů koronavirové nákazy. Platná zůstávají některá mírnější opatření, uvedla dnes agentura Reuters. Počet nových infekcí se v zemi v posledních dvou týdnech snížil.

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco na začátku ledna Ukrajina evidovala zhruba 6000 až 9000 případů denně, ministr zdravotnictví dnes oznámil 2516 nově potvrzených případů koronaviru. Po víkendu jsou statistiky obvykle nižší, agentura Unian nicméně podotkla, že je to poprvé za více než čtyři měsíce, co denní přírůstek infekcí klesl pod 3000. Například v sobotu, země oznámila 3915 případů koronaviru.

"Takových statistik, které naznačují stabilizaci situace, zlepšení situace, bylo možné dosáhnout jedině díky vám, Ukrajincům," prohlásil dnes šéf rezortu zdravotnictví Maksym Stepanov. "Věříme, že (karanténní uzávěra) výrazně zlepšila situaci pro teď i do budoucna," dodal.

Denní počty nakažených na Ukrajině začaly výrazněji růst na podzim. Vláda na začátku prosince, kdy země zažívala dosavadní vrchol epidemie, rozhodla o lednové přísné karanténě. V období od 8. ledna do 24. ledna zavřela školy, obchody, restaurace, bary a jídelny (kromě výdeje jídla sebou), sportoviště i kulturní zařízení a zakázala masová shromáždění.

Nyní budou platit mírnější opatření, která se budou týkat zejména sektoru služeb, restaurací a dopravy, podotkl Reuters. Zakázány jsou například hromadné akce s více než 20 účastníky, kina mohou být zaplněna pouze z poloviny, v tělocvičnách může být maximálně jeden člověk na 20 metrů čtverečních, v dopravě zůstávají povinné roušky. Ministerstvo chce tento týden zanalyzovat výsledky karantény a poté se podle Stepanova pravděpodobně uchýlí k dřívějšímu systému takzvané adaptivní karantény, kdy omezení platila pro regiony s velkým počtem nakažených koronavirem.

V zemi, která má přibližně 41 milionů obyvatel, se od začátku pandemie prokazatelně nakazilo skoro 1,2 milionu lidí, z nichž skoro 22.000 zemřelo. Zotavilo se dosud přes 950.000 nakažených.

Rusko dnes poprvé od 11. listopadu oznámilo méně než 20.000 infekcí za 24 hodin. Konkrétně testy prokázaly koronavirus u 19.290 lidí, oznámil operativní štáb. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvateli nakazilo přes 3,7 milionu osob, z nichž skoro 70.000 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama