Na Ukrajině se hraje o osud Západu? Z Washingtonu zní slova o toxickém vlivu

NÁZOR - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pěti měsících v úřadě čelí v posledních týdnech souběhu výzev, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník, tvrdí, že každá kompetentní americká administrativa by za této situace vedla energickou diplomacii, jelikož budou učiněna rozhodnutí, která jsou zásadní pro budoucnost Západu.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Ukrajina potřebuje americkou pomoc

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa přinejlepším není vidět, konstatuje editorial. Dodává, že za situace, kdy Zelenskyj usiluje o schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a představiteli Francie a Německa s cílem pokusit se oživit zmírající plán na ukončení války na východě Ukrajiny.  

Mezitím Zelenskyj čelí nutnosti dojednat novou dohodu o transitu ruského plynu do západní Evropy přes Ukrajinu, na což má čas pouze do konce roku, nastiňuje washingtonský server. Vysvětluje, že jde o klíčový zdroj příjmů pro ukrajinskou ekonomiku a otázka vedla v minulosti k ostrým sporům obou zemí.

"V neposlední řadě usiluje Zelenskyj o novou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), která by Ukrajině poskytla životně důležité půjčky," pokračuje renomovaný deník. Dodává, že uzavření takové dohody je nezbytné pro uklidnění západních politiků a investorů.

To si od jednačtyřicetiletého politického nováčka v prezidentském křesle žádá, aby ukázal svou nezávislost na oligarchovi který podpořil jeho kampaň a předtím i televizní kariéru, deklaruje americký server. Poukazuje, že magnát Ihor Kolomojskyj MMF děsí, jelikož se snaží zabránit znárodnění banky, kterou měl podle obvinění tunelovat, případně získat miliardové odškodné.

"Ve zkratce, ukrajinské vedení zoufale potřebuje pomoc Spojených států, které byly jeho nejbližším spojencem při odrážení ruské agrese a prosazování potřebných reforem," píše Washington Post. Kritizuje, že přední američtí představitelé namísto toho nejsou v Kyjevě vidět, a to díky likvidaci americké diplomacie na Ukrajině prezidentem Trumpem a jeho osobním právníkem Rudim Giulianim.

Zelenskyj vydán na milost

Giuliani přesvědčil Trumpa, aby odvolal schopnou americkou velvyslankyni na Ukrajině, Marii Yovanovitchovou, která si chtěla posvítit na Giulianiho pochybné partnery, připomíná editorial. Dodává, že pozice je od té doby neobsazená a americký charge d’affairs v Kyjevě, William B. Taylor, má v úterý svědčit v Kongresu ohledně pokusů Trumpa a Giulianiho přimět Zelenského k zahájení vyšetřování Trumpových politických soupeřů výměnou za uvolnění vojenské pomoci Ukrajině.

Náměstek amerického ministra zahraničí George Kent, do jehož gesce má Ukrajina spadat, již Kongresu sdělil, že během letošního roku byla země vyjmuta z jeho působnosti, upozorňuje vlivný deník. Doplňuje, že Kurt Volker, veterán americké diplomacie, který od roku 2017 dohlížel na ukrajinsko-ruské mírové rozhovory, minulý měsíc rezignoval, když se prokázal jeho podíl v nátlaku na Zelenského.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

"To ponechává Zelenského na milost Putinovi, který se snaží o to, aby Ukrajina za mírové urovnání fakticky zaplatila svou celistvostí, a francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, který dal jasně najevo, že by rád uvolnil sankce EU vůči Rusku," uvádí Washington Post.

Souběžně s tím hrozí, že Zelenskyj ztratí důvěryhodnost ve světových finančních centrech, pokud se nerozejde s Kolomojským, což mu ale nikdo z Washingtonu nedává jasně najevo, kritizuje prestižní deník. Dodává, že Trump se ho snaží naopak přimět, aby jednal v jeho politickém zájmu, zatímco Giuliani je spojen s částí nejpochybnějších ukrajinských představitelů a byznysmenů.    

Ukrajině se dlouhé roky nedaří získat nezávislost na Rusku, bojovat s korupcí a nastartovat ekonomiku, připomíná renomovaný server. Konstatuje, že křehkou příležitost představovalo přelomové zvolení Zelenského, který kandidoval pod heslem "vysušení kyjevského močálu", což se mu zatím nepodařilo. Pokud nakonec uspěje, bude to navzdory toxickému vlivu Spojených států, nebere si servítky editorial.  

Loading...
Vstupte do diskuze (70)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa letu MH17: Vyšetřovatelé zveřejnili nové důkazy proti Rusku

14.11.2019 17:16 Aktualizováno Mezinárodní vyšetřovací tým, který objasňuje sestřelení civilního boeingu s 298 lidmi na palubě nad…

Střelba na škole v Rusku: Dva mrtví, tři zranění. Proč student pálil do…

14.11.2019 12:52 Aktualizováno Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který dnes střílel na stavební škole ve…

Rusko buduje v Sýrii vrtulníkovou základnu, na místě už jsou bitevní…

14.11.2019 09:42 Rusko na severovýchodě Sýrie u města Kámišlí na hranicích s Tureckem začalo budovat vrtulníkovou…

Ruská rozvědka GRU pohledem analytiků: Virtuální novináři, fiktivní média

13.11.2019 18:50 Ruská vojenská rozvědka známá pod zkratkou GRU aktualizovala metody zavedené v době studené války a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama