Na Ukrajině se hraje o osud Západu? Z Washingtonu zní slova o toxickém vlivu

NÁZOR - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pěti měsících v úřadě čelí v posledních týdnech souběhu výzev, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník, tvrdí, že každá kompetentní americká administrativa by za této situace vedla energickou diplomacii, jelikož budou učiněna rozhodnutí, která jsou zásadní pro budoucnost Západu.

Ukrajina potřebuje americkou pomoc

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa přinejlepším není vidět, konstatuje editorial. Dodává, že za situace, kdy Zelenskyj usiluje o schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a představiteli Francie a Německa s cílem pokusit se oživit zmírající plán na ukončení války na východě Ukrajiny.  

Mezitím Zelenskyj čelí nutnosti dojednat novou dohodu o transitu ruského plynu do západní Evropy přes Ukrajinu, na což má čas pouze do konce roku, nastiňuje washingtonský server. Vysvětluje, že jde o klíčový zdroj příjmů pro ukrajinskou ekonomiku a otázka vedla v minulosti k ostrým sporům obou zemí.

"V neposlední řadě usiluje Zelenskyj o novou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), která by Ukrajině poskytla životně důležité půjčky," pokračuje renomovaný deník. Dodává, že uzavření takové dohody je nezbytné pro uklidnění západních politiků a investorů.

To si od jednačtyřicetiletého politického nováčka v prezidentském křesle žádá, aby ukázal svou nezávislost na oligarchovi který podpořil jeho kampaň a předtím i televizní kariéru, deklaruje americký server. Poukazuje, že magnát Ihor Kolomojskyj MMF děsí, jelikož se snaží zabránit znárodnění banky, kterou měl podle obvinění tunelovat, případně získat miliardové odškodné.

"Ve zkratce, ukrajinské vedení zoufale potřebuje pomoc Spojených států, které byly jeho nejbližším spojencem při odrážení ruské agrese a prosazování potřebných reforem," píše Washington Post. Kritizuje, že přední američtí představitelé namísto toho nejsou v Kyjevě vidět, a to díky likvidaci americké diplomacie na Ukrajině prezidentem Trumpem a jeho osobním právníkem Rudim Giulianim.

Zelenskyj vydán na milost

Giuliani přesvědčil Trumpa, aby odvolal schopnou americkou velvyslankyni na Ukrajině, Marii Yovanovitchovou, která si chtěla posvítit na Giulianiho pochybné partnery, připomíná editorial. Dodává, že pozice je od té doby neobsazená a americký charge d’affairs v Kyjevě, William B. Taylor, má v úterý svědčit v Kongresu ohledně pokusů Trumpa a Giulianiho přimět Zelenského k zahájení vyšetřování Trumpových politických soupeřů výměnou za uvolnění vojenské pomoci Ukrajině.

Náměstek amerického ministra zahraničí George Kent, do jehož gesce má Ukrajina spadat, již Kongresu sdělil, že během letošního roku byla země vyjmuta z jeho působnosti, upozorňuje vlivný deník. Doplňuje, že Kurt Volker, veterán americké diplomacie, který od roku 2017 dohlížel na ukrajinsko-ruské mírové rozhovory, minulý měsíc rezignoval, když se prokázal jeho podíl v nátlaku na Zelenského.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

"To ponechává Zelenského na milost Putinovi, který se snaží o to, aby Ukrajina za mírové urovnání fakticky zaplatila svou celistvostí, a francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, který dal jasně najevo, že by rád uvolnil sankce EU vůči Rusku," uvádí Washington Post.

Souběžně s tím hrozí, že Zelenskyj ztratí důvěryhodnost ve světových finančních centrech, pokud se nerozejde s Kolomojským, což mu ale nikdo z Washingtonu nedává jasně najevo, kritizuje prestižní deník. Dodává, že Trump se ho snaží naopak přimět, aby jednal v jeho politickém zájmu, zatímco Giuliani je spojen s částí nejpochybnějších ukrajinských představitelů a byznysmenů.    

Ukrajině se dlouhé roky nedaří získat nezávislost na Rusku, bojovat s korupcí a nastartovat ekonomiku, připomíná renomovaný server. Konstatuje, že křehkou příležitost představovalo přelomové zvolení Zelenského, který kandidoval pod heslem "vysušení kyjevského močálu", což se mu zatím nepodařilo. Pokud nakonec uspěje, bude to navzdory toxickému vlivu Spojených států, nebere si servítky editorial.  

Související

Více souvisejících

Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) USA (Spojené státy americké) Rusko Donald Trump Rudy Giuliani

Aktuálně se děje

před 30 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy