Na Ukrajině skončila celá vláda, parlament už schválil nového premiéra

Ukrajinský parlament dnes na návrh prezidenta Volodymyra Zelenského schválil novým premiérem Denyse Šmyhala a následně i 15 členů nové vlády. Předtím Nejvyšší rada většinou hlasů přijala rezignaci, kterou jí v úterý poslal dosavadní šéf vlády Oleksij Hončaruk. Demise 35letého premiéra automaticky znamenala odstoupení celého kabinetu.

Oleksij Hončaruk

Prezident Zelenskyj dnes v projevu na mimořádném zasedání zákonodárného sboru sice ocenil určité úspěchy Hončarukova kabinetu, ty však, jak zdůraznil, nestačí. Poukázal přitom na řadu nedostatků, k nimž přiřadil mimo jiné špatnou práci celní správy, trvající pokles průmyslové výroby, chaos kolem plateb za odběr plynu nebo problémy ve zdravotnictví.

"Je to první vláda, v níž není korupce. Ale nekrást, to je málo. Je to vláda nových tváří, ale nové tváře, to je málo. Potřebné jsou nové mozky a nová srdce," prohlásil mimo jiné prezident a vyzval poslance k přijetí rezignace premiéra i s jeho kabinetem. Ve 450 členné radě pak jeho výzvu podpořilo 353 poslanců.

Zelenskyj zároveň navrhl jako nového premiéra dosavadního místopředsedu vlády Šmyhala. "Odcházející vláda dělala vše možné. Ukrajinci ale nyní potřebují vládu, která dokáže nemožné. Proto navrhuji kandidaturu Denyse Šmyhala," prohlásil prezident. Pro jeho 44letého kandidáta pak zvedlo ruku 291 poslanců.

Šmyhal ve svém projevu označil za základní úkoly nového kabinetu posílení bezpečnosti a obrany státu, ukončení konfliktu na východě Ukrajiny a rovněž navrácení Krymu anektovaného Ruskem. Vyslovil se mimo jiné i pro přehodnocení rozpočtu na letošní rok, přičemž zmínil prostředky na zvýšení mezd a důchodů "prostých Ukrajinců" a na druhé straně snížení výplat a prémií funkcionářů, a to včetně "ministrů nové vlády".

Nakonec Nejvyšší rada potvrdila 15 členů nové vlády. Z nich 13 navrhl do ministerských funkcí Šmyhal. K tomu poslanci schválili i dva návrhy prezidenta: aby se ministrem obrany stal Andrij Taran a ministrem zahraničí Dmytro Kuleba. Prázdné zatím zůstávají posty v čele čtyř resortů.

Z ministrů Hončarukovy vlády zůstali na svých místech jen čtyři lidé, mezi nimiž jsou ministr vnitra Arsen Avakov a ministr spravedlnosti Denys Maljuska. Ve vládě zůstává i dosavadní šéf diplomacie Vadym Prystajko, ale jako vicepremiér pro evropskou a euroatlantickou integraci.

Britský premiér Johnson se stane dvojnásobným otcem

31.07.2021 19:10 Manželka britského premiéra Borise Johnsona dnes oznámila na sociálních sítích, že je znovu těhotná…

Počet těhotných s covidem v nemocnici roste. Šéfka anglických asistentek…

31.07.2021 17:19 Šéfka porodních asistentek v Anglii Jacqueline Dunkleyová-Bentová dnes vyzvala svoje kolegyně a…

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Lukašenko nebude váhat v případě potřeby pozvat do Běloruska ruská vojska

30.07.2021 18:22 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes řekl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit…

Vakcíny jen v Británii zabránily 22 milionům nákaz, zachránily až…

29.07.2021 19:44 Vakcinací proti covidu-19 se v Anglii předešlo asi 60.000 úmrtí. V rozhlasovém rozhovoru to dnes…

Rusko své imperiální ambice nikdy neopustí, kritizuje politolog

29.07.2021 00:01 NÁZOR - Zájmy obklopující Rusko rozdělují západní svět, domnívá se politolog Šarūnas Liekis z…

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají…

27.07.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR - Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp,…

Související:

Právě se děje