Na východě Ukrajiny domluveno další příměří, má platit od pondělí

Na frontě mezi ukrajinskými vládní jednotkami a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny má od pondělka začít platit nové příměří, uvedla ukrajinská televize 112. V minulosti bylo příměří mezi znepřátelenými stranami domluveno mnoho, ale každé bylo dříve či později porušeno.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na novém klidu zbraní se domluvili ve středu večer vyjednávači Ukrajiny a Ruska za podpory Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Příměří má začít po půlnoci v noci na pondělí a má být "úplné a všeobecné" a otevřít cestu ke splnění dalších ustanovení mírových dohod, dodala televizní stanice 112.

Ukrajina při jednání, které se uskutečnilo prostřednictvím videokonference, také předložila seznam vězňů určených k výměně za zajatce separatistů. Kyjev nyní očekává totéž od separatistických bašt Doněcka a Luhanska.

Obě strany si naposledy zajatce a vězně vyměnily letos v polovině dubna. Z povstaleckých území bylo propuštěno 20 Ukrajinců, opačným směrem putovalo 14 lidí; dalších pět podle tisku odmítlo opustit ukrajinské území.

Konflikt, při němž Kyjev ztratil kontrolu nad rozsáhlým územím východní Ukrajiny, si od jara 2014 vyžádal přes 13.000 mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva to popírá. Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu a dílčí výměny vězňů a zajatců se separatisty a Moskvou jsou považovány za první výsledek tohoto snažení. K zásadnějšímu průlomu ale dosud nedošlo.

List Ukrajinska pravda ve zprávě o novém příměří připomněl, že 13. června u obce Zajceve v Donbasu přišel o život při výbuchu miny ukrajinský voják. Povstalci dovolili odnést jeho tělo, ale pak na skupinu v bílých přílbách začali střílet a zabili jednoho ze zdravotníků. Naposledy podle deníku byli dva ukrajinští vojáci zranění "palbou ruských okupantů" ve středu.

Separatisté naopak podle povstalecké agentury DAN obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin v 17 případech porušila klid zbraní a vypálila na obce na povstaleckém území více než 130 nábojů, a to i z minometů ráže 82 a 120 milimetrů. O případných ztrátách se agentura nezmínila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud udělil tresty vězení v údajně vykonstruované kauze

06.08.2020 20:09 Moskevský soud dnes odsoudil sedm mladých Rusů a Rusek "za extremismus" k trestům až k sedmi letům…

Norsko obnovilo povinnost karantény pro osoby přijíždějící z ČR

06.08.2020 17:07 Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit…

Bělorusko podle Lukašenka zadrželo před volbami americké občany

06.08.2020 15:53 Krátce před prezidentskými volbami v Bělorusku byli zadrženi lidé s americkým pasem, kteří mají…

Británie zavede karanténu pro cestující z Belgie, píšou média

06.08.2020 13:23 Britská vláda zavede povinnou dvoutýdenní karanténu pro všechny, kdo do země přijedou z Belgie, ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama