Na východě Ukrajiny domluveno další příměří, má platit od pondělí

Na frontě mezi ukrajinskými vládní jednotkami a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny má od pondělka začít platit nové příměří, uvedla ukrajinská televize 112. V minulosti bylo příměří mezi znepřátelenými stranami domluveno mnoho, ale každé bylo dříve či později porušeno.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na novém klidu zbraní se domluvili ve středu večer vyjednávači Ukrajiny a Ruska za podpory Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Příměří má začít po půlnoci v noci na pondělí a má být "úplné a všeobecné" a otevřít cestu ke splnění dalších ustanovení mírových dohod, dodala televizní stanice 112.

Ukrajina při jednání, které se uskutečnilo prostřednictvím videokonference, také předložila seznam vězňů určených k výměně za zajatce separatistů. Kyjev nyní očekává totéž od separatistických bašt Doněcka a Luhanska.

Obě strany si naposledy zajatce a vězně vyměnily letos v polovině dubna. Z povstaleckých území bylo propuštěno 20 Ukrajinců, opačným směrem putovalo 14 lidí; dalších pět podle tisku odmítlo opustit ukrajinské území.

Konflikt, při němž Kyjev ztratil kontrolu nad rozsáhlým územím východní Ukrajiny, si od jara 2014 vyžádal přes 13.000 mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva to popírá. Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu a dílčí výměny vězňů a zajatců se separatisty a Moskvou jsou považovány za první výsledek tohoto snažení. K zásadnějšímu průlomu ale dosud nedošlo.

List Ukrajinska pravda ve zprávě o novém příměří připomněl, že 13. června u obce Zajceve v Donbasu přišel o život při výbuchu miny ukrajinský voják. Povstalci dovolili odnést jeho tělo, ale pak na skupinu v bílých přílbách začali střílet a zabili jednoho ze zdravotníků. Naposledy podle deníku byli dva ukrajinští vojáci zranění "palbou ruských okupantů" ve středu.

Separatisté naopak podle povstalecké agentury DAN obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin v 17 případech porušila klid zbraní a vypálila na obce na povstaleckém území více než 130 nábojů, a to i z minometů ráže 82 a 120 milimetrů. O případných ztrátách se agentura nezmínila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Velké Británii se v prosinci otevřou obchody a sportoviště

23.11.2020 18:19 Po skončení celostátní uzávěry 2. prosince se Británie vrátí ke třístupňovému systému, který bude…

Turecko chce mít možnost pozorovat příměří v Náhorním Karabachu, Rusko je…

23.11.2020 16:55 Aktualizováno Turecko chce vlastními silami sledovat, jak je dodržováno příměří v oblasti Náhorního Karabachu.…

Koronavirus: AstraZeneca uvedla, že její vakcína je účinná až z 90 procent

23.11.2020 12:35 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19 vyvinutá britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve…

Prezident Zelenskyj se vyléčil z covidu. Na videu zažertoval a poslal…

23.11.2020 12:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že měl negativní test na koronavirus. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama